Elokuvat
Henkesi edestä
??? Elokuvassa musta jää Petri Kotwica viritteli salaisuuksia vaimon ja rakastajattaren välille. Kahden naisen välissä on valhetta ja muita vaikeita tunteita myös tässä elokuvassa, jossa piittaamattomuus ja auto-onnettomuus öisellä maantiellä töytäisevät toisilleen vieraat pariskunnat kriisiin. Tilanne tuntuu teoreettiselta nytkin, mutta kihelmöiviä tunteita Laura Birn, Eero Aho ja varsinkin Mari Rantasila siitä irti saavat. (Suomi 2015)
TV2 keskiviikko 1.8. klo 21.00
Salasana: Mercury
??? Amerikkalaisissa elokuvissa autistiset lapset ovat matemaattisia neroja tai vähintäänkin muistikoneita, eikä Harold Beckerin jännäri stereotypiasta poikkea. Miko Hughes on 9-vuotias Simon, joka sulkeutuneessa mielessään murtaa murtamattomana pidetyn koodin ja joutuu totta kai hengenvaaraan. Sitten on Bruce Willisin vuoro tehdä, mitä Bruce Willis parhaiten osaa: rientää rohevana, mutta rehtinä agenttina poikaa varjelemaan. (USA 1998)
TV5 keskiviikko 1.8. klo 21.00
Mud
???? Matthew McConaugheylla oli hyvä putki päällä muutama vuosi sitten. Magic Miken, Dallas Buyers Clubin ja True Detectiven voittokulkua edelsi Jeff Nicholsin kasvutarina. McConaughey on etsintäkuulutettu, taikauskoinen Mud, jonka kaksi teinipoikaa löytää saarelta. Luottamuksen ja hyväksikäytön tarinassa loistavat myös nuoret Tye Sheridan ja Jacob Lofland. Mudin rakastettuna on Reese Witherspoon. Ensiesitys. (USA 2012)
Hero keskiviikko 1.8. klo 21.00
Caption 1:
Mari Rantasila on Hanna Petri Kotwican Henkesi edestä -elokuvassa, jossa yksi hetki muuttaa peruuttamattomasti neljän ihmisen elämän. KUVA: Jaana Rannikko/Yle Kuvapalvelu
Pekka Eronen