Mäkynen siirtyy sivuun va­ra­pu­heen­joh­ta­jan pai­kal­ta – "Tila laajaan ajat­te­luun on vä­hen­ty­nyt SDP:s­sä"

Vaasa
Matias Mäkynen ei tavoittele jatkoa SDP:n varapuheenjohtajuudelle Tampereen puoluekokouksessa. Hän on toiminut tehtävässä kaksi kautta.
Matias Mäkynen ei tavoittele jatkoa SDP:n varapuheenjohtajuudelle Tampereen puoluekokouksessa. Hän on toiminut tehtävässä kaksi kautta.
Kuva: Jarno Pellinen

Kaksi kautta SDP:n puoluejohdossa toiminut vaasalainen kansanedustaja Matias Mäkynen ei hae jatkokautta toukokuun lopussa Tampereella pidettävässä puoluekokouksessa.

– Yhteistyö jatkuu uudessa roolissa. Tutkin kevään ja kesän aikana vaihtoehtoja tulevalle tekemiselle, hän toteaa lauantaina julkaistavassa uutiskirjeessään.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä