Mak­sut­to­mal­le päi­vä­hoi­dol­le en­si­as­ke­leet Pie­tar­saa­res­sa: Kau­pun­gin­val­tuus­to hy­väk­syi 5-vuo­tiai­den il­mai­sen var­hais­kas­va­tuk­sen ensi vuo­des­ta alkaen

Pietarsaaren kaupunki tarjoaa 20 viikkotuntia päivähoitoa maksutta 5-vuotiaille lapsille vuoden 2019 syksystä alkaen.

Asiasta päätti sivistyslautakunta tammikuussa. Kaupunginvaltuusto vahvisti päätöksen maanantaina yksimielisesti.

Varhaiskasvatuksen maksuttomuutta vaadittiin kahdessa eri valtuustoaloitteessa. Niiden ensimmäiset allekirjoittajat ovat Annica Haldin (r.) ja Jacob Storbjörk (sd.).

Molemmat olivat tyytyväisiä aloitteiden nopeaan valmisteluun ja lopputulokseen sekä toivoivat, että maksuttomuus ulotetaan tulevaisuudessa kaikkiin ikäryhmiin kolmivuotiaista ylöspäin.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä