Mak­su­häi­riöi­siä on nyt enemmän kuin kos­kaan: Joka päivä 141 uutta mak­su­häi­riö­mer­kin­tää

Maksuhäiriömerkintöjä on jo lähes 369 000 suomalaisella, mikä on kaikkein aikojen ennätys. Alkuvuonna rekisteriin on tullut päivittäin 141 uutta henkilöä, joilla ei ennestään ollut maksuhäiriömerkintöjä.

Suomen Asiakastieto Oy:n rekisterissä olevien maksuhäiriöisten henkilöiden kokonaismäärä on alkuvuonna 2015 kasvanut kaikkien aikojen ennätykseen. Merkintöjä on nyt yhteensä 368 900 kuluttajalla, kun aiempi ennätys laman jälkeiseltä vuodelta 1997 oli 368 000. Vuodessa maksuhäiriöisten määrä on kasvanut 7 000 henkilöllä eli 1,9 prosentilla.

– Peräti 40 prosenttia kaikista rekisterissämme nyt olevista henkilöistä on saanut uusia merkintöjä tämän vuoden tammi-maaliskuussa. Merkintöjen tuoreus valitettavasti ennakoi sitä, ettei maksuhäiriöisten henkilöiden kokonaismäärä ole lähiaikoina kääntymässä laskuun, toteaa liiketoimintajohtaja Jouni Muhonen Suomen Asiakastieto Oy:stä.

Asiakastiedon rekisteriin on merkitty alkuvuonna keskimäärin 141 uutta henkilöä päivässä.

– Hyvä asia on, että alle 20-vuotiaiden maksuhäiriöisten henkilöiden määrä on vuodessa pienentynyt kymmenyksellä ja alle 24-vuotiaidenkin määrä parilla prosentilla, Muhonen havainnoi.

Maksuhäiriöisten henkilöiden kokonaismäärään sääntelymuutoksilla ei ole ollut myönteistä vaikutusta.

– Aiemmin kuluttajat saattoivat ottaa useita parin sadan euron vippejä, joista maksamattomina tuli jokaisesta erillinen maksuhäiriömerkintä. Nyt sama summa otetaan yhtenä lainana. Niinpä maksuhäiriöiden perusteena olevien saatavien euromäärä on vuodessa jopa hieman kasvanut, vaikka kappalemäärä on pienentynyt, Jouni Muhonen kertoo.

Miesten maksuhäiriöriski on perinteisesti ollut korkeampi kuin naisten, mutta nyt ero näyttää edelleen kasvaneen. Varsinkin työikäisten miesten tilanne on erittäin huono.

– 25-49-vuotiaista miehistä jo noin 15 prosentilla on häiriöitä. Tämä on kuluttajakaupassa hyvin tärkeä kohderyhmä, jonka lisääntyneet maksuvaikeudet kasvattavat esimerkiksi verkkokauppojen ja kulutusluottoja myöntävien yritysten luottoriskiä, Jouni Muhonen huomioi.

Ilmoita asiavirheestä