Maitotilan emännät ovat päättäneet taistella alkutuottajien puolesta. Eilen postissa on lähtenyt iso korillinen lehmän kuvalla varustettuja magneetteja kansanedustajille.
– Tämä on meille iso rutistus. Kaikki tehdään talkootyönä ja hyvän asian puolesta, kertoo karvialainen maitotilan emäntä.
Emäntien teettämässä magneetissa lukee: "Söin tänään. Kiitän viljelijää. Jos meitä ei ois."
He ovat tilanneet magneetteja yli 500 kappaletta, ja jakavat niitä nyt hallituksen jäsenien sekä kansanedustajien lisäksi myös joidenkin radioiden toimituksiin, kauppaliikkeiden vaikuttajille ja kotimaisen ruuan tukijoille.
Maatalousalalla menee huonosti
Idea tempaukselle lähti jo kauan sitten. Tarkoituksena on emäntien mukaan saada tuotteilleen oikea hinta, jotta kenenkään ei tarvitsisi elää maatalouden kriisitukien varassa.
– Ruoantuotanto loppuu Suomessa, jos tähän asiaan ei nyt puututa. Haluamme saada alkutuotannolle sellaista huomiota, mitä se tarvitsee.
Maatalousalalla menee naisten mukaan huonosti. Toinen peräkkäinen katovuosi tuo lisää ongelmia tuotannolle.
– Olemme niin aliarvostetussa asemassa ja alipalkattuja tällä hetkellä, että tosi moni tekee tätä työtä lähes tai kokonaan ilman palkkaa.
Aihe herättää keskustelua
Tempaus lähti liikkeelle neljän naisen toimesta Maitotilan emännät -nimisessä Facebook-ryhmässä. Tällä hetkellä siinä on mukana ainakin tuhat emäntää.
– Vaikka suurin osa meistä on maitotilan emäntiä, ajamme yhdessä koko alkutuotannon etuja.
Tempaus on herättänyt paljon huomiota myös sosiaalisessa mediassa. Emäntien perustama Facebook-sivusto, Jos meitä ei ois, on kerännyt reilu 1 500 tykkäystä.
– Olemme saaneet paljon kannustusta muilta. Toivottavasti myös päättäjät ymmärtävät suomalaisen ruoan arvon.