Kiinan itäosaa ravisteli sunnuntaina maanjäristys, jonka voimakkuus oli 5,2, kertoo Yhdysvaltain geologian tutkimuskeskus (USGS).
Ainakin parikymmentä ihmistä on loukkaantunut maanjäristyksen vuoksi, valtiollinen televisiokanava CCTV kertoi sunnuntaina paikallisiin viranomaislähteisiin pohjaten. Lisäksi yli 120 rakennuksen kerrottiin romahtaneen järistyksessä, jota seurasi yli 50 jälkijäristystä.
CCTV:n mukaan vain tietyt vanhat ja asumattomat rakennukset olivat romahtaneet. Vesi- ja viestintäinfrastruktuurin kerrottiin toimivan normaalisti järistysalueella. Junayhteydet kuitenkin keskeytettiin sunnuntaiaamuna.
Hätätilanteiden hallinnasta vastaava ministeriö lähetti ryhmän Shandongin maakuntaan johtamaan pelastustöitä, valtiollinen uutistoimisto Xinhua kertoi.
Geologian tutkimuskeskus USGS:n mukaan maa järisi Shandongin maakunnassa sijaitsevan Dezhoun kaupungin eteläpuolella noin 10 kilometrin syvyydessä. Järistys tuntui myös Pekingin ja Shanghain suurkaupungeissa.
Maanjäristykset eivät ole harvinaisia Kiinassa, mutta ne harvoin iskevät maan itäosaan. Valtaosa Kiinan väestöstä asuu juuri maan itäosassa, ja alueella sijaitsee myös suuri osa maan suurkaupungeista.
Myös rankkasateet jatkuvat yhä
Ainakin 14 ihmistä on kuollut Jilinin maakunnassa Koillis-Kiinaan iskeneiden rankkasateiden jäljiltä, kertoi valtiollinen televisioyhtiö CCTV sunnuntaina paikallisten viranomaisten tietojen perusteella.
Valtiollisen uutistoimiston Xinhuan mukaan lähes 19 000 ihmistä evakuoitiin alueelta.
Kiinassa on kärsitty ennätyksellisistä rankkasateista sen jälkeen, kun Doksuri-myrsky iski maahan noin viikko sitten. Viime viikolla mitattiin maan 140-vuotisen mittaushistorian runsain sademäärä.
Nyt tehdään hurjien sateiden jälkeisiä siivoustöitä. Myrsky on tuhonnut infrastruktuuria ja aiheuttanut tulvia. CCTV:n lähetyksessä maan koillisosassa Heilongjiangin maakunnassa kyläläiset lapioivat mutaista vettä rakennuksista.
Lauantaina Kiinan viranomaiset raportoivat ainakin 10 ihmisen kuolleen tulvissa Hebein maakunnassa.
Kiina kertoi perjantaina, että luonnonkatastrofit olivat viime kuussa aiheuttaneet 147 kuolemaa tai katoamista.