Maa­lais­poi­ka Mäen­pää­tä jär­kyt­tää yksi asia Hel­sin­gis­sä – ”e­ri­tyi­so­pet­ta­ja­na opin ym­mär­tä­mään eri­lai­sia ih­mi­siä”

– Ihmismassa on siellä valitettavan paljon muuttunut. Se järkyttää.

Mäenpään maahanmuuttopuheista on syntynyt monta kohua. Hän sanoo, että sivistyneeseen keskusteluun pitää pyrkiä, mutta joistain asioista ei ole saanut puhua niiden oikeilla nimillä.

Hän katsoo, että aikojen muuttumisesta kertoo se, että joulukuussa 2015 Ilkka kysyi urheilujärjestö Valosta voiko Mäenpää kovien puheidensa takia soveltua jatkamaan Ilmajoen Kisailijoiden puheenjohtajana.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk vain 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit, pelit ja koulutukset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä