Maa­jouk­kue piti Bren­na­nin pe­li­vi­ret­tä yllä sar­ja­tauol­la

Vaasan Sportin ja muiden liigajoukkueiden jääkiekko-ottelut jatkuvat taas tällä viikolla. Sport lähti maaottelutauolle puolitoista viikkoa sitten voittajana, kun SaiPa kaatui Lappeenrannassa.

Torstaina kotonaan Tampereen Ilveksen kohtaavien kotkapaitojen sarjasijoitus on kahdestoista ja matkaa tavoitteena olevaan pudotuspelipaikkaan on kaksi sarjapistettä.

— Jos vain pysymme pelisuunnitelmassamme joka ilta, meillä on mahdollisuudet voittaa pelejä, sanoo puolustaja Mike Brennan, joka viime viikolla oli mukana Yhdysvaltain maajoukkueessa Deutschland Cupissa.

— Meidän joukkueellemme on tärkeätä pitäytyä siinä, missä olemme hyviä.

Brennan, 29, ei itse vielä alkukaudesta ole ollut aivan samassa vireessä kuin viime kaudella, mistä kertovat jo tehopisteetkin — vaikkei hän olekaan pelaajaprofiililtaan ensisijaisesti pistenikkari. Ensimmäinen Sport-talvi kuitenkin tuotti seitsemän maalia ja yhtä monta syöttöpistettä, nyt hän on nollilla vielä kolmentoista pelaamansa ottelun jälkeen.

— Syksyn loukkaantumien jälkeen otti aikansa, että pääsin taas vauhtiin, hän sanoo.

— Siksi oli hyvä, että sain tauon aikana pelata. Minulle tärkeintä on suorittaa tasaisesti koko ajan, pelata kovaa ja fyysisesti sekä tehdä oma hommani joka ilta.

PETRI HEIKKINEN

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä