Lappajärven valtuustossa maanantai-iltana vieraillut Maahanmuuttoviraston hallintojohtaja Jouko Salonen kertoi, että virastolle on annettu lupa jopa kymmenkertaistaa henkilöstönsä, jotta turvapaikkapäätökset voidaan käsitellä mahdollisimman pian.
– Aiemmin näitä hakemuksia käsitteli 75 henkilöä, ensi vuonna käsittelijöitä voi olla jopa tuhat. Tällä pyritään siihen, ettei oleskelu vastaanottokeskuksissa pitkittyisi.
Salonen sanoo, että noin 40 prosenttia turvapaikanhakijoista palautetaan.
– Käsittelyn aikana selviää, ovatko heidän tosiasialliset olosuhteet lähtöpaikassa olleet pakolaisten olosuhteita. Tätähän ei voida rajalla tietää. Toimimme niin kuin oikeusvaltio toimii.
Salonen kertoi, että tulijat tulevat pääosin Irakista, Somaliasta ja Afganistanista.
– Esimerkiksi somalit, jotka tänne tulevat, tulevat pakolaisleireiltä Irakista ja Syyriasta. He siis pakenevat sota-alueelta.
Keskiviikon lehdessä kerrotaan myös niistä vastauksista, joita Salonen antoi lappajärveläisten valtuutettujen mielissä oleviin kysymyksiin.
JOHANNA KATAJA