Lu­kio­ver­tai­lu: Ähtärin ja Pe­to­lah­den lukiot nou­se­vat kär­ki­kym­me­nik­köön

Pieni Ähtärin lukio on Suomen 10. paras, jos STT:n lukiovertailuun on uskominen. Peräti neljänneksi sijoittui Maalahdessa sijaitseva ruotsinkielinen Gymnasiet i Petalax eli Petolahden lukio.

Seuraavaan pohjalaislukioon puolestaan onkin jo sijoitustaulukossa matkaa. Keski-Pohjanmaalla sijaitseva Kannuksen lukio paistattelee sijalla 34. Vasa Övninskola pärjäsi sijalle 40. ja Korsholms Gymnasium sijalle 45.

Vertailussa otettiin huomioon muun muassa oppilaiden sisäänpääsykeskiarvo, ylioppilaskokeen tulos, muutos sisäänpääsykeskiarvon ja ylioppilastuloksen välillä, kirjoittajien määrä ja reputusprosentti.

Ykköseksi vertailuissa asettui yllättäen lappilainen Enontekiön Erälukio. Kakkos- ja kolmossijalle jäivät helsinkiläiset Englantilainen koulu ja Ressun lukio.

Heikoimmin pohjalaislukioista menestyivät Perhon lukio, Kaustisen musiikkilukio, Alajärven lukio ja Vetelin lukio.

SARIANNE TEKONIEMI

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä