Lu­ki­joil­ta: Sei­nä­jo­ki tar­vit­see maaui­ma­lan, hiih­to­put­ki saa odottaa

Vähälumiset talvet ovat harmittaneet hiihtäjiä jo monena vuonna. Ilmojen haltijalle ei äkikseltään voi mitään.

Niin sanottuun katukeskusteluun on noussut hiihtoputken rakentaminen Jouppilanvuorelle. Paikkaakin on esitetty jalkapallostadionin eteläpuolelle. Mielestäni nyt ei ole kuitenkaan hiihtoputken rakentamisen aika. Mikäli hanke joskus toteutuisi, niin sen tulisi olla yrittäjävetoinen.

Sen sijaan on mietittävä maauimalan rakentamista. Oiva paikka maauimalalle on uimahallin ja joen välinen alue. Uskon, että hankkeelle löytyisi kiinnostuneita yrittäjiä. Investointi tulisi toteuttaa yhteistyössä kaupungin kanssa jo senkin vuoksi, että maauimala sijoittuisi kaupungin uimahalli-urheilutalon yhteyteen.

Maauimalan rakentamista voi perustella monestakin näkökulmasta. Se palvelisi kaikenikäisiä kaupunkilaisia, mutta erityisesti nuoria perheitä ja lapsiperheitä. Kaikilla ei ole kesämökkiin mahdollisuutta ja monilla voi olla lyhyet kesälomat. Maauimala toisi lomafiiliksen, siinä olisi mahdollisuus auringonottoon ja välillä voisi pulahtaa lämmitettyyn altaaseen.

Sote-uudistuksen myötä kunnille jää kuitenkin muun muassa sairauksien ennaltaehkäisy, terveyden ylläpitäminen ja hyvinvointipalvelujen tuottaminen.

Maauimalan rakentaminen olisi kansanterveydellinen teko.

Martti Pajulammi

Seinäjoen kaupungin- valtuutettu (kesk.)

Ilmoita asiavirheestä