Lu­ki­joil­ta: Kou­lu­lai­sel­la on oikeus us­kon­not­to­miin ti­lai­suuk­siin

Pääsiäisen aikaan kouluissa järjestetään suuri määrä uskonnollista toimintaa. Harva vanhempi käy enää lastensa kanssa kirkossa, joten koulujen vierailut ovat kirkoille tärkeä rekrytointikanava. Harva oppilas tai vanhempi tietää, ettei näihin tilaisuuksiin ole pakko osallistua, vaikka kuuluisikin kirkkoon.

Jumalan palvonta ei kuulu opetussuunnitelmaan ja on aina ylimääräistä toimintaa. Mikäli koulu tai päiväkoti järjestää uskonnollista ohjelmaa, ovat ne velvollisia järjestämään myös vastaavan, uskonnottoman tilaisuuden. Tilaisuuden tulee Opetushallituksen ohjeen mukaan olla yhtä juhlava ja sisällöltään samantyyppinen kuin uskonnollinenkin tilaisuus. Koulu on velvollinen ilmoittamaan molempien tilaisuuksien sisällön etukäteen ja näihin ilmoittautuminen tulee olla täysin tasavertaista. Tasavertainen ilmoitus on esimerkiksi silloin, jos kotiin tulevassa lapussa kysytään “Kumpaan tilaisuuteen lapsenne osallistuu?”

Uskonnottoman, vähemmistöuskontoon kuuluvan tai mistä tahansa muusta syystä haluttoman kirkkoon menijän ei lain mukaan ole pakko osallistua uskonnollisiin tilaisuuksiin. Liian usein kuulee koulun vain ilmoittavan kaikkien lähtevän kirkkoon. Joskus kysytään osallistumista, mutta ei ilmoiteta vaihtoehtoisen ohjelman sisältöä, eikä valinta ole tällöin tasavertainen. Pahimmassa tapauksessa kirkkoon kuulumattomat jäävät naapuriluokkaan tekemään läksyjä tai saavat osakseen jonkin lähes rangaistukseen verrattavan “ohjelman”. Mikäli uskonnollinen tilaisuuteen sisältyy esimerkiksi bussimatka ja tarjoilua, tulee vaihtoehtoisessa ohjelmassa myös olla näitä elementtejä. Vaihtoehtoinen matka voi olla esimerkiksi retki museoon tai kirjastoon.

Mikäli koulu ei toimi Opetushallituksen ohjeiden ja lain mukaan, voit ottaa yhteyttä kouluusi, opetustoimeen tai tehdä valituksen koulusta Aluehallintovirastoon. Ohjeita yhteydenottoon ja lainopillista apua löydät esimerkiksi Kantelupukki.fi -osoitteesta.

Riemullista kevättä,

Seinäjoen Vapaa-ajattelijat

Ilmoita asiavirheestä