Vaasan kaupunki on tehnyt päätöksen lakkauttaa kampuslinjana tunnettu linja-autoreitti 14, joka kulki Palosaaren, Vöyrinkaupungin ja keskustan välillä.
Reitti oli ollut perustellusti tauolla, kun opiskelijoiden liikkuminen vähentyi etäopetukseen siirtymisen takia. Nyt kampuslinja on peruttu vuoden 2021 loppuun saakka. Se on pettymys.
Linja on tarjonnut opiskelijoille erityisesti talvisin helpon ja turvallisen liikkumismuodon kampukselle. Suuri osa opiskelija-asumisesta sijaitsee tuon reitin varrella. Kampuslinja on erityisen tärkeä kansainvälisille opiskelijoille. Kampuslinja on helposti tunnistettavissa ja vie juuri sinne, minne on mentävä päivittäin.
Vuoden 2022 Lifti-uudistuksessa kampuslinja poistuu kokonaan. Vuoro 14 korvaantuu reitillä 4 ja 4V, jotka liikkuvat Gerbyn ja Airport parkin välillä. Vuoro 4V kiertää Onkilahden kautta Vöyrinkaupungin läpi.
Me allekirjoittaneet olemme hyvin huolissamme Vaasan julkisen liikenteen nykyisestä kehityksestä, josta opiskelijat vaikuttavat unohtuneen.
Joka viides vaasalainen on opiskelija, ja julkinen liikenne on nimenomaan yksi tärkeimmistä opiskelijoiden liikkumismuodoista.
Kampuslinjalla on myös tärkeä symbolinen arvo. Se viestii todellisesta opiskelijakaupungista.
Opiskelijajärjestöt VYY, Vamok ja OVVS