Lu­ki­jat: Juha Sipilä yli­voi­mai­nen ehdokas pää­mi­nis­te­rik­si

Ministeripaikkojen jakamista koskevaan toimituksemme verkkokyselyyn kertyi runsaasti vastauksia ja kommentteja. Keskusta sai eniten kannatusta, kun kysyttiin, mitkä puolueet pitäisi valita hallitukseen.

Perussuomalaiset on toiseksi suosituin ja kokoomus kolmas. Neljännellä ja viidennellä sijalla ovat aika lähekkäin SDP ja RKP.

Vastaajista ylivoimainen enemmistö on sitä mieltä, että keskustan Juha Sipilästä pitäisi tulla pääministeri. Kokoomuksen Alexander Stubb saa taakseen noin kymmenen prosenttia vastaajista, mutta perussuomalaisten Timo Soini on aivan kannoilla. Muille jää hajaääniä.

Valtiovarainministerin paikalle ehdottomasti suosituin ehdokas on Timo Soini. Myös kokoomuksen Juhana Vartiainen sai kannatusta. SDP:n Jutta Urpilainenkin sai muutaman äänen.

– Timo Soini, tietää, mitä tarvitaan ja miten paljon. Viimeinkin ottamaan vastuuta.

Ulkoasiainministerin pestiin suosituin on Alexander Stubb. Keskustan konkaripoliitikko Paavo Väyrynen saa myös runsaasti kannatusta.

– Paavo Väyrynen, tietysti jo kokemuksen ja taidon perusteella.

Jos kyselyyn vastanneet saisivat päättää, RKP:n Carl Haglund jatkaisi puolustusministerinä. Toinen suosittu ehdokas on perussuomalaisten Jussi Niinistö. Myös keskustan Mikko Savolalla on kannattajia.

– Carl Haglund, pitäisiköhän Haglundin antaa kehittyä tässä pestissä.

Ympäristöministerin pesti pitäisi lukijoiden mielestä antaa ehdottomasti vihreiden Ville Niinistölle. Myös kokoomuksen Susanna Koski ja perussuomalaisten Reijo Hongisto on huomattu.

Pohjalaiskansanedustajia sovitetaan erityisesti maa- ja metsätalousministerin paikalle. Mikko Savola saa eniten ääniä ja myös keskustan Lasse Hautalaa kannatetaan.

– Mikko Savola, hyvä menestys vaaleissa ja omakohtaisia kokemuksia maa- ja metsätaloudesta.

Muista maakunnan kansanedustajista kokoomuksen Paula Risikolla on eniten nostetta sosiaali- ja terveysministeriksi ja peruspalveluministeriksi.

– Paula Risikko, notta pohjalaisuus säilyy eduskunnassa.

Keskustan tulokaskansanedustaja Antti Kurvinen kelpaisi oikeusministeriksi ja saa ainakin yhden äänen maa- ja metsätalousministerin tehtävään.

Ilmoita asiavirheestä