Loton potti kasvaa 2,7 mil­joo­naan euroon

Täysosumat jäivät löytymättä heinäkuun ensimmäisessä lottoarvonnassa (kierros 27/2015), joten potti jatkaa kasvuaan. Ensi viikolla Lotossa on tarjolla 2,7 miljoonan euron potti.

6 ja lisänumero oikein -tuloksia löytyi tämän viikon lottoarvonnasta yhteensä seitsemän. Kullekin osumalle on luvassa 41 241 euron voittosumma.

Lottokoneen käynnistivät tällä viikolla kilpasoutajat Antti Kilpeläinen ja Joel Naukkarinen. Suomen Melonta- ja Soutuliitto saa rahoitusta Veikkauksen pelien tuotoista eli veikkausvoittovaroista. Näillä varoilla liitto tukee muun muassa maajoukkuetoimintaa. Veikkausvoittovarat jakaa opetus- ja kulttuuriministeriö.

Kierroksen 27/2015 Lauantai-Jokerin täysosumat jäivät löytymättä myös Jokerissa, mutta viidestä rivistä löytyi 6 oikein -tulos. Kaksi näistä 6 oikein -osuman saaneista voittaa 20 000 euroa. Kolme voittajaa sen sijaan oli pelannut Jokerinsa tuplauksella ja heidän rivinsä viimeinen numero oli oikein, jolloin he saavat voittonsa kaksinkertaisena. Näiden kolmen jokerivoittajan pankkitili lihoo siis 40 000 eurolla.

Ilmoita asiavirheestä