Äärijärjestö Hamas on sanonut qatarilaisille ja egyptiläisille rauhansovittelijoille vaativansa Yhdysvalloilta takuita siitä, että Israel pitää kiinni kaikista esitetyn tulitaukosopimuksen ehdoista. Hamas painotti erityisesti lupausta taisteluiden lopettamisesta.
Asiasta uutisoi libanonilainen al-Akhbar-lehti israelilaisen Haaretz-lehden mukaan.
Egyptiläisten rauhansovittelijoiden kerrotaan pyytäneen Hamasia lähettämään edustajansa keskustelemaan esitetystä suunnitelmasta. Neuvotteluihin halutaan mukaan myös Palestiinalainen Islamistinen Jihad -ryhmittymä ja Palestiinan vapautuksen kansanrintama -puolue, jotta sopimukselle saadaan hyväksyntä kaikilta Gazassa aktiivisesti toimivilta tahoilta.
Yhdysvallat uskoo sopimuksen syntyvän
Yhdysvallat uskoo, että myös Israel hyväksyy ehdotetun tulitaukosopimuksen, jos Hamas hyväksyy sen. Asiasta kertoi kansallisen turvallisuusneuvoston edustaja John Kirby yhdysvaltalaisen ABC News -televisiokanavan haastattelussa sunnuntaina.
Kirbyn mukaan todennäköisyydet sille, että osapuolet hyväksyvät sopimuksen, ovat erittäin suuret. Yhdysvaltain presidentti Joe Biden julkisti tietoja tulitaukosopimusluonnoksesta perjantaina.
– Se on Israelin ehdotus, jota edelsi tiivis diplomatia heidän kansallisen turvallisuuden yksikkönsä ja meidän ulkoministeriömme välillä, Kirby luonnehti ABC Newsille.
Kirbyn mukaan ehdotus välitettiin viime viikon lopulla Hamasille, jolta odotetaan nyt virallista vastausta.
Israelissa riitaisa vastaanotto
Suunnitelmaan sisältyy muun muassa aselepo ja israelilaisjoukkojen vetäytyminen Gazan asutuilta alueilta. Lisäksi sopimus mahdollistaisi humanitaarisen avun toimittamisen Gazaan ja alueen jälleenrakentamista.
Keskustelu sopimuksesta ja sen hyväksynnästä on kuitenkin aiheuttanut riitaa Israelin hallituksen sisällä. Pääministeri Benjamin Netanjahun hallinnon ministeri Amichai Chikli sanoi sunnuntaina, ettei voi hyväksyä sopimusta.
– Ei antautumista, ei Yhdysvaltain painostukselle, ei millekään. Meillä ei ole muita vaihtoehtoja kuin jatkaa sotaa ja tuhota Hamas, eikä meillä ole mahdollisuutta hyväksyä aselepoa niin kauan, kun Hamas on vallassa, hän sanoi New Yorkissa pitämässään puheessaan Haaretz-lehden mukaan.
Lauantaina puolestaan kaksi äärioikeistolaista israelilaista ministeriä uhkasi erota ja hajottaa Netanjahun hallituksen, jos sopimus solmitaan.
Gazassa siviiliuhrien määrä kasvaa
Neuvottelujen ollessa kesken Israel on jatkanut Gazan pommittamista. Sunnuntaina ja maanantain välisenä yönä iskuissa Gazan keski- ja eteläosiin kuoli yhteensä 22 ihmistä. Asiasta kertoo uutistoimisto Wafa al-Jazeeran mukaan.
Khan Younisin ja Rafan kaupunkeihin tehdyissä iskuissa kuoli yhteensä 12 ihmistä, joista osa oli naisia ja lapsia. Khan Younisiin tehdyssä iskussa tuhoutui kaksi kotia kuoli kolme lasta.
Gazan kaistaleen keskiosiin Nuseiratin ja Bureijin pakolaisleireille tehdyissä iskuissa kuoli kymmenen ihmistä.
Iskut jatkuivat aamulla Gazan kaupungissa, jossa al-Jazeeran toimittajat kertovat ainakin neljän ihmisen kuolleen.
Israelin armeija kertoo tehneensä vuorokauden sisään 50 ilmaiskua, joiden kohteena on ollut muun muassa sotilaallista infrastruktuuria ja asevarastoja.
Lähes 36 500 ihmistä on kuollut Gazassa pian kahdeksan kuukautta kestäneen sotimisen aikana, kertoo Hamasin alainen Gazan terveysministeriö. Uhriluvussa on mukana ainakin 40 viimeisten 24 tunnin aikana kuollutta ihmistä, ministeriö sanoo.
Lisäksi lähes 83 000 ihmistä on ministeriön mukaan haavoittunut konfliktin aikana.
Massiivisia rakennustuhoja
YK:n satelliittianalyysin mukaan yli puolet kaikista Gazassa sijaitsevista rakenteista on tuhoutunut, vaurioitunut tai mahdollisesti vaurioitunut.
Israelin hyökkäys Gazaan on analyysin mukaan vaikuttanut lähes 140 000 rakennukseen kahdeksan kuukauden aikana. Näistä noin 135 000 on asumiseen tarkoitettuja rakennuksia.
– Satelliittikuvien analyysin perusteella UNOSAT eritteli 36 591 tuhoutunutta rakennetta, YK:n satelliittikeskus UNOSAT sanoi tiedotteessa.
Analyysi tehtiin vertailemalla satelliittikuvia eri ajankohtina ennen ja jälkeen lokakuuta, jolloin Israel alkoi pommittaa Gazaa.
Panttivangiksi luultu löytyi kuolleena
Israelin armeija sanoo löytäneensä kuolleena israelilaisen ensihoitajan, jonka oli tähän asti oletettu olleen Gazassa panttivankina. Miehen ruumiin kerrotaan löytyneen Nir Ozin kibbutsista, jonne äärijärjestö Hamas hyökkäsi lokakuun seitsemäs päivä.
Armeijan mukaan ensihoitaja lähti hyökkäyksen aikana kotoaan pelastaakseen ihmishenkiä.
Hänen siskonsa ja tämän miehen uskotaan edelleen olevan Hamasin panttivankeina, kertoo muun muassa Jerusalem Post -lehti.