Lentopallokausi 2016-17 alkaa lauantaina, kun sekä miesten että naisten 1-sarjat polkaistaan käyntiin. Eteläpohjalaisista joukkueista mukana ovat vanhat tutut: miehissä Jymy-Kuutoset sekä Kuortaneen Urheiluopiston joukkue ja naisissa Nurmon Jymy sekä Kuortane.
Miesten sarja muuttuu tällä kaudella siten, että sarjassa on vain yksi 14 joukkueen alkulohko. Viime kaudella sarja pelattiin vielä kahdessa lohkossa. Tämä tietää joukkueille pitempiä pelimatkoja sekä enemmän tasokkaita otteluita.
– Tämä on hyvä uudistus, mutta tottahan se on, että hyvien ja huonojen joukkueiden välinen kuilu tulee olemaan iso, kommentoi Jymy-Kuutosten päävalmentaja Slobodan Krljic.
Jymy-Kuutoset aloittaa kautensa kohtaamalla vieraissa PUM Virrat. Kuortaneen miesten joukkue saa avausottelussaan vastaan Akaa-Volleyn.
Naisten 1-sarjassa riittää eteläpohjalaisittain suurta mielenkiintoa, kun sekä Jymy että Kuortane kuuluvat sarjan kärkijoukkueisiin. Jymy otti viime kaudella hopeiset mitalit kouraansa ja päätti kautensa Mestaruusliigan karsinnoissa. Pieksämäki Volley vei karsintasarjan suoraan kolmessa ottelussa, mutta Jymy sai arvokasta oppia tulevaisuuteen.
Jymyn tavoite tällä kaudella onkin selkeä: 1-sarjan mestaruus ja liigakarsintapaikan nappaaminen.
– 1-sarja menee vuosi vuodelta kovemmaksi, joten meillä täytyy olla heti "sata lasissa" alkukaudesta lähtien, kertoi Jymyn päävalmentaja Kari Tuomela.
Jymy pelaa avausottelunsa Jyväskylässä JyLeä vastaan. Kuortaneen naiset matkaavat puolestaan sarja-avauksessaan Kuopioon Puijon vieraaksi.
TONI RAJAMÄKI