Teuvan kunnanvaltuuston puheenjohtaja Esko Lehtimäki toivoo, että Teuva kävisi neuvottelut aikuiskoulutuskeskus Teakin tulevaisuudesta myös Suupohjan koulutuskuntayhtymän kanssa.
Tiistaina Teuvan kunnan johto tiedotti yhteistyösopimuksesta pirkanmaalaisen Sasky-koulutuskuntayhtymän kanssa.
– Aika kauas Teak lähtee tässä systeemissä, jos se lähtee osaksi Saskya. Toivoisin, että Teuva kävisi vielä neuvottelut myös Suupohjan koulutuskuntayhtymän kanssa. Täällä toiminnot olisivat lähellä toisiaan ja olisi helppo asioida ja hallinnoida.
Lehtimäki ei halua ottaa tiukasti kantaa yhdistymiseen, sillä hän kokee istuvansa kahdella tuolilla. Hän on töissä Suupohjan koulutuskuntayhtymässä koulutusjohtajana.
Teuvan valtuuston puheenjohtajana hän on kyllä tiennyt kunnan neuvotteluista Saskyn kanssa, mutta ei ole kuulunut neuvotteluryhmään.
JORMA HAVULA