Lasten van­hem­mat pel­kää­vät uusia si­sä­il­ma­on­gel­mia Kor­tes­jär­vel­lä

Kortesjärven alakoulun vanhemmat ovat yksimielisinä tyytymättömiä koulukeskuksen laajennus- ja muutostöiden suunnitteluun.

He vetoavat Kauhavan kaupunginhallitukseen, että se nimeäisi uuden ja asiantuntevamman rakennustoimikunnan. Sen tulisi aloittaa koulurakennuksen suunnittelu uudelleen ja huomioida käyttäjän tarpeet sekä opetushallituksen suosittelemat tilasuositukset.

Kauhavan tekninen toimisto laatii parhaillaan kirjallisia kommentteja vanhempien laatimaan 11 epäkohdan listaan.

Vakavin vetoomuksen epäilyistä kohdistuu siihen, että yksi luokkahuoneista remontoitaisiin liikuntataloon. Vanhemmat eivät usko, että edes muusta talosta erilliseksi suunniteltu ilmanvaihto estäisi liikuntatilan huonon sisäilman kulkeutumista luokkatiloihin.

Vanhempien mukaan liikuntatalo kärsii kosteusvaurioista.

– Kauhavan kaupungin maineen vuoksi tärkeintä on rakentaa terve ja toimiva, nykyaikainen koulurakennus. Kauhavan kaupungilla on jo riittävästi sisäilmaongelmaisia kiinteistöjä, vetoomuksessa kiteytetään.

Kaupunginhallitus valitsi eilen kohteen pääurakoitsijaksi halvimman tarjouksen jättäneen Reticon Oy:n. Urakan veroton hinta on 1 247 000 euroa.

JUHA AHO-PYNTTÄRI

Ilmoita asiavirheestä