Lapset voivat nyt vai­kut­taa ki­vun­hoi­toon­sa Vaasan kes­kus­sai­raa­las­sa

Työryhmä Vaasan keskussairaalassa kehitti lasten kivunhoitoa. Lapset voivat nyt osallistua itse kipunsa arviointiin. Idea akuutin kivunhoidon kehittämisestä tuli hoitoyksiköiltä saadusta palautteesta.

– Hoitomenetelmät eivät aina palvelleet tarkoitusta ja olivat usein epäyhtenäisiä. Ne myös vaihtelivat hoitohenkilökunnan kokemuksen ja taustan mukaan. Hoitohenkilökunta epäröi antaa lapselle suonensisäistä ja opiaattipohjaista lääkehoitoa, koska kirjallisia yleishoito-ohjeita ei ollut ja kivunhoidon seuranta aiheesta oli vielä puutteellista, sanoo päiväkirurgian yksikön osastonhoitaja Terhi Venäläinen.

Kivunhoidon kehittämisen tuloksena kaikilla hoitoyksiköillä on yhtenäinen lääkityskäytäntö. Lapsi saa arvioida kipunsa esimerkiksi hymiöistä koostuvan kipumittarin avulla. Lääkehoidon tarpeen voi ilmaista valitulla tunteella. Näin vältytään useilta lihaksensisäisesti annettavilta neulanpistoilta.

– Kanyylillä pistoskertoja tulee vain yksi, vaikka potilaalle annettaisiin monta hoitoa peräkkäin. Tämä helpottaa myös pienen potilaan hoitoa, Venäläinen kertoo.

Työryhmään kuuluivat Marko Sallisalmi, Jaana Ahola, Heli Suomela, Tarja Holm, Johanna Uunila, Tuula Vuoriaho, Markku Virkkilä ja Terhi Venäläinen.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä