Wasa Express on päässyt torstaiaamuna lähtemään Vaasasta Uumajaan aikataulun mukaisesti kello 9. Se saapuu Uumajaan kello 12.30 paikallista aikaa, Wasalinelta kerrotaan.
Keskiviikon iltalähtö Uumajasta Vaasan satamaan viivästyi myrskyn vuoksi. Laivan oli tarkoitus lähteä Uumajasta seitsemältä illalla ja saapua Vaasaan puolenyön jälkeen kello 00.30, mutta se saapuikin perille vasta torstaiaamuna kello 7.30.
Merenkurkkuun annettiin keskiviikkona myrskyvaroitus. Ilmatieteenlaitos varoitti jopa yli 2,5 metrin korkuisista aalloista. Tuulen kerrottiin nousevan puuskissa yli 21 metriin sekunnissa.
Tänä aamuna Ilmatieteenlaitos varoittaa enää kovasta tuulesta. Merenkurkussa voi tuulla länsi–luoteis-suunnassa 19 metriä sekunnissa.
EDIT 27.9.2018 kello 9.45 Juttua päivitetty vastaamaan nykyhetken tilannetta.