Useista asuntomurroista epäilty laihialainen pariskunta jäi kiinni rysän päältä tiistai-illalla 10. helmikuuta Ylistarossa.
40-vuotias nainen oli mennyt luvatta sisälle asuttuun asuntoon ja etsinyt varastettavaa omaisuutta.
Naisen 53-vuotias mieskaveri jäi talon läheisyyteen autoon odottamaan.
Asunnon omistaja oli havahtunut eteisestä kuuluvaan meteliin ja yllättänyt naisen tutkimasta piirongin laatikoita. Omistaja soitti paikalle poliisit.
Poliisi otti pariskunnan kiinni epäiltynä törkeän varkauden yrityksestä.
Poliisin esitutkinnassa selvisi, että pariskunta asuu Laihialla ja he ovat ennenkin tehneet varkauksia.
Poliisi epäilee heitä monista viime vuoden ja alkuvuoden aikana tapahtuneista omaisuusrikoksista Etelä-Pohjanmaalla. Poliisin tiedossa on epäiltyjä tekoja Laihian, Seinäjoen Ylistaron, Kurikan Jurvan, Lapuan ja Isokyrön alueilla.
Poliisin mukaan pariskunta on valinnut kohteekseen yleensä vanhempia henkilöitä, joiden oven taakse ja puheille he ovat menneet eri verukkeilla.
Kun he ovat päässeet sisälle, he ovat siepanneet rahaa tai arvo-omaisuutta.
Joissakin tapauksissa pariskunta on hankkinut avaimet asuntoon ja käynyt siellä ilman asukkaiden lupaa yöaikaankin.
Tapahtuneita rikoksia tutkitaan varkauksina ja törkeinä varkauksina.
Poliisi on myös takavarikoinut kaksi anastettua ampuma-asetta epäiltyjen hallusta. Aseiden omistajat ovat poliisin tiedossa.
Pariskunta vangittiin todennäköisin syin epäiltyinä useisiin törkeisiin varkauksiin 13.2.2015 Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa.
Rikoksesta epäiltyjen käytössä on ollut Peugeot-merkkinen 406 -mallinen henkilöauto.
Epäillyt ovat käyttäneet ainakin joissakin teoissaan keltaista työliiviä, jotta ovat päässeet eri selityksillä ihmisten puheille ja näiden asuntoihin.
Poliisi pyytää silminnäkijöitä ilmoittamaan havainnoistaan Pohjanmaan poliisilaitoksen tilannekeskukseen numeroon 0295 440513.