Lä­hi­kau­pan puo­les­ta

Kauppaketjut tunnetusti muuttuavat kokoonpanojaan. Muun muuassa Tradeka jokin aika sitten myytiin Keskolle. Nyt ollaan huolestuneita mitä tapahtuu lähinnä Siwoille. Osa niistä tultaneen lopetettamaan, osa jatkaa lähistönsä palvelijana. Jatkamisen olettaisi riippuvan kannattavuudesta, mikä on markkinatalouden lakien mukaista. Miten tuo kannattavuus sitten lasketaan? Mistä ajanjaksosta laskelmat tehdään? Onko lähikaupan sijainti ja asiakaskunta sopusoinnussa Keskon lähikauppojen kanssa? Otetaanko laskelmissa huomioon esimerkiksi sitä, että osa Siwan vakinaisesta asiakaskunnasta on pitkään joutunut olemaan lähistön kerrostaloremonttien vuoksi ”evakossa”, kuten täällä Seinäjoen Kototien varrella?

Pitkään jatkunut epävarmuus lähikauppamme säilymisestä on myös verottanut vakinaista asiakaskuntaa. Se on näkynyt myös kauppamme tuotevalikonnissa.

Uskon, että toivomukseeni liittyy muutkin lähikauppamme asiakkaat, että mahdollisimman pian saamme päätöksen kauppamme palveluiden jatkumisesta.

Pentti Kallio

Seinäjoki

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä