Kyrönmaan nuoret pääsevät kehittämään omaa asuinaluettaan ja voivat hakea Yhyres-kehittämisyhdistykseltä siihen tukea.
Yhyres alkaa rahoittaa nuorten omia hankkeita Nuoriso-Leaderillä, johon varat tulevat Kyrönmaan kunnilta sekä yrityksiltä.
– Nuoriso-Leaderin avulla haluamme tarjota nuorille keinoja vaikuttaa elinympäristöönsä ja sen viihtyvyyteen. Lisäksi nuoret halutaan saada mukaan hanketyöhön ja tämä on helppo keino opetella sitä, sanoo Yhyres ry:n nuorisoaktivaattori Mika Somerkallio.
Nuorisoryhmät voivat hakea tukea kolme kertaa vuodessa hankkeisiinsa, eli esimerkiksi tapahtuman järjestämiseen tai harrastusvälineiden hankkimiseen. Tuella ei voi rahoittaa esimerkiksi olemassa olevan yhdistyksen tavanomaista toimintaa, vaan nyt halutaan kehittää ja keksiä jotain uutta ja nostaa nuorten ääni kuuluviin.
– Hankkeen tulee olla nuorten toteuttama, suunnittelema ja siitä on myös lopuksi raportoitava rahoittajille. Tärkeää on, että hanke hyödyttää mahdollisimman montaa nuorta, Somerkallio listaa.
Hankkeita arvio Yhyres ry:n vastaperustettu nuorisojaosto, joka on koottu Isonkyrön, Vähänkyrön ja Laihian nuorista. Päätökset hankkeiden rahoittamisesta ja linjauksista tekee Yhyres ry:n hallitus jaoston esityksen pohjalta.
Tukea pääsee hakemaan täältä .