Kyr­kös­jär­ven reittiä ei haluta muuttaa

Kyrkösjärven liikuntareittiä keväästä saakka halkoneet esteet halutaan pois alkuperäisen reitin tieltä. Ilmajoen vapaa-aikatoimen johtaja Matti Antila toivoo, että maanomistaja voisi luovuttaa tienpätkän takaisin käyttöön korvauksia vastaan.

– Valmis tie olisi helpointa säilyttää, kun reittilinjaus on tehty ja puusto hakattu pois. Uuden reitin raivaaminen olisi vaikeaa ja kallista.

Ilmajoen liikuntatoimi on valmistellut Ilmajoen kunnanhallitukselle esityksen, jossa esitetään, että Seinäjoen kaupunki lähtee viemään reitin laillistamista eteenpäin Ely-keskukselle.

– Ulkoilureittioimituksen voi tehdä myös vain toinen kunnista, vaikka reitti onkin molempien alueella. Mielestäni olisi selkeämpää, ettei tarvitsisi odottaa kahden kunnan päätöksiä, Matti Antila sanoo.

Lisää Kyrkösjärven ulkoilureittiä koskevista suunnitelmista päivän lehdessä.

ANNI LINDGREN

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä