Kym­men­vuo­tiaat Aaro Helo ja Ellen Ollus Vaa­sas­ta läh­te­vät lasten it­se­näi­syys­juh­laan Hel­sin­kiin

-

Kaksi vaasalaislasta lähtee edustamaan Vaasaa valtakunnalliseen Suomen lasten itsenäisyysjuhlaan.

Juhlaa isännöi pääministeri Juha Sipilä.

Juhla järjestetään 5.12. Helsingissä.

Yli kuusisataa lasta ympäri maata on kutsuttu juhlimaan satavuotiasta Suomea itsenäisyyspäivän aattona Helsingissä. Lasten itsenäisyysjuhlan järjestävät Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Lapsiasiainvaltuutettu ja valtioneuvoston kanslian Suomi 100 -organisaatio.

Jokaisesta kunnasta on kutsuttu kaksi kymmenvuotiasta, vuonna 2007 syntynyttä lasta. Vaasasta matkaan lähtevät Aaro Helo Keskuskoulusta ja Ellen Ollus Vanhan Vaasan koulusta.

- Molemmat oppilaat ovat kaksikielisiä ja vievät mukanaan onnittelukortin satavuotiaalle Suomelle, kertoo koulutoimenjohtaja Marianne West ruotsinkielisestä perusopetuksesta.

Juhlassa pääministeri Sipilä kättelee ja toivottaa tervetulleeksi jokaisen juhlaan saapuvan lapsen. Paikan päällä on mahdollisuus kiertää erilaisissa toimintapisteissä ja tanssia, räpätä, valokuvauttaa itsensä tai koristella pipareita. Kaukaisimmat vieraat saapuvat Inarista.

Ilmoita asiavirheestä