Kym­men­kun­ta van­hus­ta on siir­ret­ty turvaan säh­köt­tö­mis­tä ko­deis­taan – "Jos­sain on kii­peil­ty puiden yli, että on päästy asiak­kai­den luo"

Hannes-myrskyn aiheuttamat sähkökatkot ja pakkanen ovat pakottaneet kymmenkunta kotihoidon asiakasta siirtymään väliaikaisesti asumisyksiköihin Etelä-Pohjanmaalla.

Seinäjoki
Paljon kotitalouksia on edelleen sähköttä Hannes-myrskyn jäljiltä Etelä-Pohjanmaalla. Joitakin kotihoidon piirissä olevia ikäihmisiä on siirretty väliaikaisesti asumisyksiköihin sähkökatkon vuoksi.
Paljon kotitalouksia on edelleen sähköttä Hannes-myrskyn jäljiltä Etelä-Pohjanmaalla. Joitakin kotihoidon piirissä olevia ikäihmisiä on siirretty väliaikaisesti asumisyksiköihin sähkökatkon vuoksi.

Hannes-myrskyn aiheuttamat sähkökatkot ja kiristynyt pakkanen on ajanut useita ihmisiä kodeistaan ympäri maakuntaa.

Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue tiedotti uudenvuodenaattona, että kotihoidon piirissä olevia ikäihmisiä on siirretty väliaikaisesti asumisyksiköihin sähkökatkon vuoksi. Kotihoidon palveluyksikköjohtaja Johanna Koivuniemi kertoo, että kriisipaikoille on siirretty kymmenkunta asiakasta.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä