Kuu­la-opis­to aloit­taa pop-aka­te­mian - katso ketkä kou­lut­ta­vat tuot­ta­mi­seen ja stu­dio­työs­ken­te­lyyn

Sebastian Da Costa kouluttaa nuoria uudessa pop-akatemiassa, jossa opetetaan muun muassa musiikintuottamista, biisintekoa ja levyttämistä.
Sebastian Da Costa kouluttaa nuoria uudessa pop-akatemiassa, jossa opetetaan muun muassa musiikintuottamista, biisintekoa ja levyttämistä.

Kuula-opisto ja Sebastian Da Costa lanseeraavat yhteistyössä nuorille suunnatun artistihautomon, Suomen Pop Akatemian.

Se on keskittynyt urbaaniin musiikkiin. Tarkoituksena on nostaa nuoria artistilupauksia esiin ja valottaa musiikkialan uramahdollisuuksia.

– Tämä syntyi kysynnän vuoksi. Vaasassa paljon tekijöitä musiikkialalla, ja useampi on kiinnostunut tuottamisesta ja haluaisi päästä studiolle tekemään, Da Costa sanoo.

15-25 musiikintekijää. Opetusta on kerran viikossa. Siinä perehdytään henkiseen, tekniseen ja visuaaliseen puoleen.

– Pop-akatemia on käytännön läheinen musiikkikoulu, jossa musiikin tekeminen ja omien kappaleiden säveltäminen sekä tuottaminen on pääasia, Da Costa sanoo.

Lukuvuoden päätteeksi tehdään kokoelmalevy, johon jokainen saa osallistua.

Koulutukseen voivat hakea eri instrumenttien soittajat, laulajat sekä tuottamisesta, säveltämisestä ja sanoittamisesta kiinnostuneet.

Da Costa toimii pääasiallisena artistikouluttajana.

– Vierailevina luennoitsijoina nähdään muun muassa Emma-palkittu tuottaja Joonas Laaksoharju , elektronisenmusiikin tuottajalupaus ja hovituottajani Jukka-Pekka Saarinen , Kuula-opiston käynyt Atte Kotilainen , toinen studiotuottajani Ermin Osmanovic , video-ohjaaja Kimmo Karinen ja viime aikoina mainetta niittänyt vaasalaisartisti Zaida Viveka , Da Costa luettelee.

Mukaan voi hakea helmikuun loppuun mennessä täältä . Ensimmäinen kurssi alkaa perjantaina 10.3.

Ilmoita asiavirheestä