Kuortaneen yhteiskoulu on nyt osa Olympiakomitean urheiluyläkoulujen verkostoa. Kunnan sivistyslautakunta teki päätöksen mukaan lähtemisestä marraskuun kokouksessaan.
Olympiakomitean luotsaama urheiluyläkoulukokeilu päättyi keväällä, ja sen jälkeen toimintaan on tullut mukaan jo useita uusia kuntia ja yläkouluja.
Virallisen urheiluyläkoulustatuksen myötä Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemian painopiste-lajien maajoukkuetasoisille urheilijoille tarjoutuu mahdollisuus täysipainoiseen lajiharjoitteluun ja opiskeluun olosuhteissa, joissa nuoret asuvat asuntolaympäristössä ja saavat tuekseen asiantuntevaa ohjausta.
Urheiluyläkoulun oppilaat valmentautuvat yhdessä urheilulukiolaisten kanssa ja kokonaisuus suunnitellaan yhteistyössä urheiluoppilaitoksen, urheiluakatemian ja lajin kanssa. Kuortaneen urheiluyläkoulumalli on suunnattu esisijaisesti 9. luokkalaisille urheilijoille, jotka ovat urheilullisesti lajissaan sillä tasolla, että voivat tavoitteellisesti ja turvallisesti harjoitella vanhempien urheilijoiden kanssa.
– Olemme tyytyväisiä, että verkostoomme on saatu virallinen urheiluyläkoulu. Urheilun ja opiskelun yhdistäminen onnistuu jatkossa entistä paremmin ja painopistelajien maajoukkuetasoiset urheilijat saavat mahdollisuuden tulla harjoittelemaan oman lajinsa keskittymään jo ennen toiselle asteelle siirtymistä, sanoo Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemian toiminnanjohtaja Maarit Laitinen tiedotteessa.
Urheiluyläkoulussa tavoitteellisesti urheileva nuori saa ohjausta elämäntaitojensa kehittämiseen sekä valmiuksia opintojen ja urheilun vaativampaan yhdistämiseen.