Kuor­ta­neen Len­ti­läs­sä paloi iso kokko vuoden tauon jälkeen

Veikka oli tiivisti isänsä sylissä, kun Ville Lehto seurasi kokon syttymistä Kuortaneen Lentilässä. Kokko sytytettiin tasan seitsemältä illalla.KUVAT: TARJA RIIHIMÄKI
Veikka oli tiivisti isänsä sylissä, kun Ville Lehto seurasi kokon syttymistä Kuortaneen Lentilässä. Kokko sytytettiin tasan seitsemältä illalla.KUVAT: TARJA RIIHIMÄKI

Olkipaaleista ja puutavarasta oli tehty tämä iso kokko. Se alkoi palaa jämptisti lauantai-iltana kello seitsemän Kuortaneen Lentilän kentällä. Tuohon kellonaikaan oli lupa, eikä yhtään aikaisempaan, vaikka väkeä alkoi kertyä paikalle jo kuudelta.

Toni Lehto ja Markku Ylinen tuikkasivat kokon tuleen, jonka miehet arvelivat palavan aamuun saakka, koska päälle kasattu puuaines oli sen verran tukevaa.

Sekin tuli todistetuksi, että Ilkasta on moneen, sillä lehti toimi sytykkeenä kaasun keralla.

Kokkovärkkejä oli tuotu taloista koko viikon ja kokon vieressä oli esimerkkeinä, mitä kokkoon ei saa kasata: styroksia ja autonrenkaita. Tämä kokko oli täyttä luomua.

Kokkotapahtuman järjestäjänä olivat Etukuurtanelaiset puheenjohtajansa Marita Mäki-Kahran johdolla. Viime pääsiäisenä ei kokkoa ollut, mutta muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta yli 30 vuotta.

Joskus Lentilässä on ollut todella isoja kokkoja ja siellä kuuluisuuksia kuten Jorma Pulkkinen.

Hyisessä säässä oli nytkin runsaasti väkeä, joille maistui makkara, kahvi, ja moni voitti arvalla.

Ilma kokonpolttoon oli hyvä, koska ei tuullut. Kentän tannerkin oli kuiva. Joskus siellä on saatu saapastella liejussa.

TARJA RIIHIMÄKI

-
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä