Kuortaneen Kuismankartanoa ei aiota korjata. Näin päätti kunnanhallitus esittää valtuustolle, jolle ehdotetaan poistettavaksi talousarvioon korjausrahoiksi varatutusta miljoonasta eurosta 950 000 euroa.
Lisäksi esitetään, että valtuusto velvoittaisi kunnanhallituksen selvittämään eri vaihtoehtoja ja valmistelemaan esitystä uuden rakennuksen saamiseksi tehostetun palveluasumisen käyttöön.
Kunnanhallituksen kokouksessa Alpo Santanen (kd.) esitti, että peruskorjaushankkeen määrärahoja ei poisteta. Kunnanhallitus velvoitetaan selvittämään eri vaihtoehtoja, peruskorjausta tai uuden rakentamista. Santasen esitystä ei kannatettu.
Kuismankartanon asukkaat siirtyivät entisen Ähtärin sairaalan tiloihin joulukuussa. Toimintaa on viime vuoden alusta pyörittänyt Kuusiolinna Terveys Oy, mutta rakennuksen omistaa Kuortaneen kunta.
Kuismankartanossa on vanhusyksiköstä tehty kuntatutkimuksia. Valtuusto on käsitellyt Kuismankartanoa iltakoulussaan maaliskuun 7. päivä.
TARJA RIIHIMÄKI