Kuortaneen ympäristölautakunta päätti tiistaina äänin 4-3, että rakennusluvan erityiset edellytykset Leppälänkylän Kiimakallion suunnittelutarvealueella aiotulle rakennushankkeelle ovat olemassa.
Hankkeessa kyse on tuulivoimarakentamisesta.
– Jos rakentaminen vaatii tavanomaista rakennuslupamenettelyä laajempaa harkintaa asemakaava-alueen ulkopuolella, silloin hanketta tarkastellaan ensin suunnittelutarpeen kautta ja vasta myönteisen päätöksen jälkeen voidaan myöntää rakennuslupa, selvittää Kuortaneen kunnan rakennustarkastaja Marjukka Latva-Laturi suunnittelutarveratkaisu-termiä.
Rakennusluvan harkitsemisen yhteydessä tarvitaan vielä tarkemmat suunnitelmat ja joitakin lisäselvityksiä, mitä ei nyt suunnittelutarveratkaisuhakemuksen yhteydessä esitetty.
– Lautakunnan tekemä myönteinen suunnittelutarveratkaisupäätös on voimassa kaksi vuotta ja tänä aikana on haettava rakennuslupa, lisää Latva-Laturi.
Alkuviikosta maanantaina puolestaan Kuortaneen kunnanhallitus päätti täpärän äänestyksen jälkeen esittää kunnanvaltuustolle, että kunta ei voi määrätä vähimmäisetäisyyttä tuulivoimaloiden ja asuinrakennusten välille.
Päätös syntyi puheenjohtaja Annu Ridanpää-Taittosen (kok.) äänen ratkaistessa.
Äänestys päätyi tasanumeroihin 4–4, ja yksi kunnanhallituksen jäsen pidättäytyi äänestämästä.
Sen sijaan vireille tulevat tuulivoimahankkeet, joita suunnitellaan alle kahden kilometrin päähän asumisesta tai vapaa-ajan asumisesta, tulee kunnanhallituksen mukaan toteuttaa ensisijaisesti kaavoitusmenettelyn kautta.
Vähimmäisetäisyys tuli kunnanhallituksen arvioitavaksi, kun 239 henkilön allekirjoittamassa kuntalaisaloitteessa oli vaadittu kahden kilometrin vähimmäisetäisyyden käyttöönottamista tuulivoimalan ja asuinrakennuksen välille.
REIJO HEIKKILÄ