Suomen kuuman keihäskesän kovin kisa käydään juhannuksena Kuortaneella, sillä mukana on neljä viiden parhaan joukossa viime vuonna Lontoon MM-kisoissa ollutta miestä.
Kuortane Gamesin pääsihteeri Heikki Savela kertoi, että aiemmin julkistettujen Saksan Johannes Vetterin ja Thomas Röhlerin sekä Tero Pitkämäen lisäksi mukaan tulee Tshekin Jakub Vadlejch.
– Kun miesten keihäs on kisojemme päälaji, vahvistimme lajin kovaa tasoa Tshekin ykköstähdellä.
Vetterin (89,89), Vadlejchin (89,73), Röhlerin (88,26) ja Pitkämäen (86,94) tulokset Lontoossa takaavat jännitystä riittävän viimeiseen heittoon asti.
– Aki Parviaisen nimissä oleva kenttäennätys 93,09 voi hyvin mennä rikki, kun Vetterin, Röhlerin ja Pitkämäen ennätykset ovat reilusti 90 metrin paremmalla puolella.
ME-mies Jan Zeleznyn valmentaman Vadlejchin ennätys on vielä rahtusen alle 90 metriä, millä heltisi viime vuonna MM-hopea.
Esimakua Kuortaneen kisaan antaa 5. kesäkuuta käytävä Paavo Nurmen kisa, missä Pitkämäki saa vastaansa saksalaiset.