Kahdessa vuosikymmenessä väistötilojen vuokrauksesta on tullut iso bisnes, kun kunnat ovat korjanneet kiinteistöjään. Toimialan yritysten määrä on kasvanut nopeasti kymmeniin erikokoisiin toimijoihin.
Parmaco oy:n toimitusjohtaja Ossi Alastalo sanoo Lännen Medialle, että kuntien korjausvelkaa ei saada kiinni. Hän kyseenalaistaa onko kuntien korjausurakassa edes järkeä.
– Ongelma on vain kasvanut ja pahenee. Kuntien velkataakka on kasvanut 1990-luvun muutamasta miljardista nykyiseen yli 35 miljardiin. Kunnilla ei ole varaa, hän toteaa.
Cramo oyj:n johtaja Petri Moksén on samoilla linjoilla. Siirtotilayrityksillä on ratkaisu valmiina: tilojen vuokraus ja niihin liittyvät palvelut lisääntyvät.
– Kuntien ja yritysten ei tarvitse tai kannata rakentaa pysyvästi, koska tilatarpeet elävät ja tulevaisuus on hämärän peitossa: Väliaikaisten väistötilojen rinnalle vahvistuu entisestään vuokrattavien rakennusten bisnes. Vastuu rakennusten kunnosta on silloin vuokraavalla yrityksellä, ei kunnalla, Moksén toteaa.
Johanna Puukka/Lännen Media