Pohjanmaan maakuntamuseo on myöntänyt vuoden 2015 kulttuuriympäristöpalkinnon Kiinteistö Oy Kyröönkoskelle Isoonkyröön. Pohjanmaan museo haluaa kulttuuriympäristöpalkinnon kautta nostaa esille sekä vanhan pankkirakennuksen että sen omistajat ja heidän työnsä rakennusperinnön hyväksi.
Palkittava kohde on vanha pankkirakennus, joka on vuonna 1927 valmistunut Isonkyrön säästöpankille Isonkyrön keskustaan.
– Kiinteistö Oy Kyröönkosken omistama vanha pankkirakennus on vuosien 2014-2015 aikana kunnostettu rakennuksen valtakunnallisen arvon edellyttämällä tavalla. Kunnostustyön myötä pitkään tyhjillään ollut rakennus on saanut uudet käyttäjät ja samalla Isonkyrön keskustan katukuva on kohentunut merkittävästi. Korjaustyö on toteutettu hyvässä yhteistyössä kunnan ja museoviranomaisten kanssa, palkintoperusteluissa todetaan.
Palkinto on aiemmin myönnetty vuosina 2008 ja 2009. Jatkossa palkinto pyritään jakamaan vuosittain.