Kreml kiisti perjantaina, että edesmennyttä Wagner-palkkasotilasyhtiön johtajaa Jevgeni Prigozhinia kuljettaneen lentokoneen maahansyöksyn tutkinnassa vitkuteltaisiin. Tutkinnasta ei ole kerrottu mitään yli kolmeen viikkoon.
– En todellakaan usko niin. Kyseessä ei ole yksinkertainen tutkinta eikä yksinkertainen tapahtuma. Tutkinta jatkuu edelleen, minkä vuoksi kaikenlaisten kommenttien antaminen olisi ennenaikaista, sanoi Kremlin edustaja Dmitri Peskov.
Prigozhinia kuljettanut kone syöksyi maahan 23. elokuuta, kun se oli matkalla Moskovasta Pietariin.
Maahansyöksyn jälkeen Venäjän presidentti Vladimir Putin kuvasi Prigozhinia mieheksi "joka teki vakavia virheitä, mutta saavutti oikeita tuloksia".
Lännessä on yleisesti uskottu, että Prigozhin joutui Kremlin suunnitteleman murhan uhriksi. Kreml on kiistänyt asian.
Juhannusaattona Wagner-joukot lähtivät moottorimarssille Etelä-Venäjältä. Lopulta kapina jäi lyhyeksi. Wagnerin joukot päätyivät vain satojen kilometrien päähän Venäjän pääkaupungista Moskovasta ennen kuin Valko-Venäjän johtaja Aljaksandr Lukashenka neuvotteli Venäjän hallinnon ja Prigozhinin välille sovun.
Brittitiedustelu: Venäjän Mustanmeren laivasto kärsi pahasti
Ohjusisku Venäjän Mustanmeren laivastotukikohtaan Sevastopolissa varhain keskiviikkona aiheutti todennäköisesti paljon pahempia vahinkoja kuivatelakalla korjattavina olleille maihinnousualukselle ja sukellusveneelle kuin Venäjä on myöntänyt, kertoi Britannian puolustusministeriö tiedustelukatsauksessaan viestipalvelu X:ssä perjantaina.
Minsk-maihinnousualus tuhoutui puolustusministeriön mukaan todennäköisesti täysin ja Kilo-luokan sukellusvene Rostov-na-Donu vaurioitui erittäin pahoin, puolustusministeriö kirjoitti viitaten avoimista lähteistä hankittuihin tietoihin.
Sukellusveneen saaminen takaisin käyttökuntoon tulee ministeriön mukaan todennäköisesti viemään vuosia ja maksamaan satoja miljoonia dollareita. Vaurioituneen sukellusveneen saaminen pois kuivatelakalta tulee mahdollisesti pitämään telakan poissa käytöstä kuukausia, mikä vaikeuttaa Venäjän Mustanmeren laivaston huoltamista.
Rostovin vaurioitumisen myötä Mustanmeren laivasto menetti yhden neljästä sukellusveneestään, jotka pystyvät ampumaan risteilyohjuksia. Sukellusveneillä on ollut tärkeä asema hyökkäyksissä Ukrainaan sekä Venäjän merivoimien toiminnassa Mustallamerellä ja itäisellä Välimerellä.
Ukraina valtasi Andrijivkan kylän
Ukrainan armeija kertoo vallanneensa Andrijivkan kylän lähellä Bahmutia Donetskin alueella maan itäosassa. Alueella on käyty raskaita taisteluja viikkokausia.
Armeijan esikunnan mukaan venäläiset kärsivät suuria kalusto- ja miehistötappiota.
Ukrainan varapuolustusministeri Hanna Maljar ehätti jo torstaina kertoa, että kylä on vallattu, mutta perui myöhemmin ilmoituksensa ja sanoi sen johtuneen "kommunikaatiokatkoksesta" ja siitä, että tilanne taisteluissa muuttui koko ajan.
Andrijivka on pieni kylä, jossa asui ennen sotaa alle sata ihmistä. Se sijaitsee noin 14 kilometrin päässä Bahmutista, jonka venäläiset valtasivat toukokuussa kuukausikaupalla kestäneiden erittäin raskaiden taistelujen jälkeen.
Ukrainan armeija on kesän aikana kuitenkin kertonut vallanneensa takaisin alueita Bahmutin pohjois- ja eteläpuolelta.
Ukrainan armeija kertoi niin ikään saavuttaneensa "osittaista menestystä" Andrijivkan lähellä sijaitsevassa Klishtshijivkan kylässä, jonka hallinnasta on niin ikään taisteltu pitkään.
Ukrainan kesällä alkanut vastahyökkäys on edennyt hitaasti, koska venäläiset ovat linnoittaneet ja miinoittaneet valtaamansa alueet vahvasti.