Koski eh­dot­taa: uusi yli­opis­to­sai­raa­la Län­si-Suo­meen

Kokoomuksen kansanedustaja Susanna Koski. Kuva: Jarno Pellinen / arkisto
Kokoomuksen kansanedustaja Susanna Koski. Kuva: Jarno Pellinen / arkisto

Kokoomuksen kansanedustajat Susanna Koski ja Anne-Mari Virolainen vaativat selvitystä Länsi-Suomen yliopistosairaalasta.

Koski ja Virolainen vetoavat Vaasan ja Satakunnan sairaanhoitopiireihin selvityksen teettämisestä Länsi-Suomen yliopistosairaalasta.

Kansanedustajien mukaan nykyiset sairaanhoitopiirit tarkastelevat työnjakoaan sote-uudistuksen myötä ja siksi selvitys on perusteltu. Heidän mielestään nyt tulisi myös selvittää, minkälaisia vaikutuksia Länsi-Suomen yliopistosairaalan perustamisella olisi.

Kansanedustajien mukaan yhteisen yliopistosairaalan perustaminen olisi myös linjassa nykyisten kehittämisen suuntaviivojen kanssa: yhdistämällä kolmen sairaanhoitopiirin voimavarat ja Turun yliopiston osaamispääoma muodostetaan kokonaisuus, joka tuottaa enemmän ja laadukkaampia sekä kustannustehokkaampia erikoissairaanhoidon palveluita kuin sairaanhoitopiirit erikseen.

– Nyt tarvitaan poliittista tahtoa ja yhteistyökykyä selvityksen toteuttamiseksi. Varsinais-Suomen päättäjät ovat jo antaneet jatkoselvitykselle yksimielisesti tukensa. Myös Satakunnan ja Vaasan sairaanhoitopiirit tulisi saada mukaan selvityksen edistämiseksi, Koski sanoo kansanedustajien tiedotteessa.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä