Ko­ro­na­vi­rus­tar­tun­nat ovat nou­se­mas­sa eri­tyi­ses­ti Ete­lä-Poh­jan­maan alueel­la – "Tämä on vain jää­vuo­ren huippu"

Arkistokuva.
Arkistokuva.
Kuva: Paula Kaskimaa

Koronavirustartunnat ovat nousemassa erityisesti Etelä-Pohjanmaan alueella. Pohjanmaan hyvinvointialueelta kerrotaan tilanteen olevan rauhallisempaa.

Etelä-Pohjanmaan alueella tartuntojen nousu on näkynyt erityisesti viime viikolla. Hengitystienäytteistä löytyi seitsemäntoista positiivista näytettä.

– Tämä on vain jäävuoren huippu oikeasta tartuntamäärästä, sillä testejä tehdään varsin vähän verrattuna aiempiin vuosiin. Nämä ovat lähinnä päivystyksessä otettuja näytteitä, kertoo Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen tartuntataudeista vastaava infektioylilääkäri Elina Kärnä.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä