KOR­JAUS: Wag­ner-joh­ta­ja Pri­go­zhi­nin muis­tok­si pi­det­tiin yk­si­tyi­nen se­re­mo­nia

Venäjän lippu oli Wagner-johtaja Jevgeni Prigozhinin haudalla Porohovskojen hautausmaalla Pietarissa tiistaina. LEHTIKUVA/AFP
Venäjän lippu oli Wagner-johtaja Jevgeni Prigozhinin haudalla Porohovskojen hautausmaalla Pietarissa tiistaina. LEHTIKUVA/AFP

Palkkasotilasryhmä Wagnerin johtajan Jevgeni Prigozhinin muistoksi pidettiin yksityinen seremonia, kertoo Prigozhinin lehdistöpalvelu.

Lehdistöpalvelun julkaiseman lausunnon mukaan surijat voivat vierailla Pietarissa sijaitsevalla Porohovskojen hautausmaalla jättämässä jäähyväisensä.

Lausunnossa ei täsmennetty, onko Wagner-johtaja haudattu.

Prigozhin kuoli häntä kuljettaneen lentokoneen maahansyöksyssä viime viikolla. Turman syy on vielä epäselvä.

Kreml: Putin ei hautajaisiin

Venäjän presidentillä Vladimir Putinilla ei ole aikomusta osallistua palkkasotilasryhmä Wagnerin johtajan Jevgeni Prigozhinin hautajaisiin. Asiasta kertoi Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov.

Monien arvioiden mukaan mahdollinen isku konetta vastaan ei voinut tapahtua Putinin tietämättä, mutta Kreml on kiistänyt osallisuutensa Prigozhinin kuolemaan.

Ukraina sanoi edenneensä etelärintamalla

Ukrainan joukot ovat jatkaneet etenemistään strategisesti tärkeänä pidetyn Robotynen kylän lähellä maan eteläosassa, kertoo maan armeija.

Armeijan edustajan Andri Kovaljovin mukaan joukot ovat edenneet menestyksekkäästi Novodanylivkasta Verboven suuntaan Zaporizhzhjan alueella. Joukot ovat onnistuneet pitämään valtaamansa asemat ja hyökkäävät nyt Venäjän tykistön kimppuun.

Ukrainan joukot kertoivat maanantaina saaneensa Robotynen kokonaan haltuunsa raskaiden taistelujen jälkeen. Ukrainan vastahyökkäyksen etenemistä vaikeuttavat merkittävästi Venäjän rakentamat vahvat linnoitteet ja kilometrien syvyiset miinakentät.

Venäjä puolestaan kertoi tiistaina pudottaneensa kaksi Ukrainan lennokkia Moskovan eteläpuolella Tulassa. Venäjän puolustusministeriö ei kertonut lennokkien mahdollisesti aiheuttamista vahingoista tai uhreista.

- - -

Uutista tiistailta 29.8. korjattu keskiviikkona kello 12.28: Ukrainan joukot ovat edenneet Novodanylivkasta Verboven suuntaan, eivät Novodanylivkan ja Verboven suuntaan.

Ilmoita asiavirheestä