Ko­ne­yrit­tä­jät malt­ta­mat­to­mi­na pil­kot­tu­jen ura­koi­den perään

Hankintalakiuudistus tuo odotettuja muutoksia suurien urakoiden pilkkomiseen ja norminpurkuun, totesi puheenjohtaja Marko Vainionpää Etelä-Pohjanmaan Koneyrittäjien kokouksessa Seinäjoella. Vainionpään mukaan jumittunut lakiesitys pitäisi nyt saada eteenpäin. Laki on odottanut lopullista hyväksyntää huhtikuusta saakka.

– Isoihin, yli viiden miljoonan urakoihin on tulossa periaate, että urakat pitää pilkkoa pienemmiksi osakokonaisuuksiksi. Näin pienetkin yritykset pääsevät kehittämään urakointiaan, mikä ei ole nykyään aliurakoinnissa useinkaan mahdollista. Lakiesityksen mukaan syy on jatkossa kerrottava etukäteen hankinta-asiakirjoissa, mikäli suurta urakkaa ei ole pilkottu pienemmäksi, sanoi Marko Vainionpää.

Vainionpää korostaa, että uusi hankintalaki tulee vaatimaan entistä enemmän tilaajaosaamista, jotta epäselvyyksiltä, turhilta valituksilta tai jopa kilpailua rajoittavilta tarjouspyynnöiltä vältyttäisiin.

– Tulevissa kuntavaaleissa pitää kuntien oikeasti miettiä, miten niiden verkostoja, katuja ja viemäreitä kunnostetaan ja kuinka uudistuvaa hankintalakia käytetään tehokkaasti niin, että kilpailu on rehellistä eikä suosi vain suuria yrityksiä.

Ilmoita asiavirheestä