Komppa kovana ko­ti­ma­tol­laan

Seinäjoen Paini-Miesten Joni Komppa kotimolskillaan ja Ilmajoen Kisailijoiden Toni Metsomäki tekivät vakuuttavaa työtä miesjuniorien sarjoissa, kun junioreiden vapaapainin SM-kilpailut painittiin Seinäjoen Paini-Miesten isännöiminä. Komppa paini SM-kultaa sarjassa 55 kiloa ja Metsomäki oli ykkönen raskaan sarjan 96 kiloa mittelöissä.

Naisjunioreissa painimaakuntaan saatiin kolme mestaria. Ilmajoen Kisailijoiden Janika Vakkila (59 kg) ja Henna Tarkkanen (67 kg) sekä Alavuden Urheilijoiden Annimaria Aho (51 kg) tuulettivat suomenmestaruuden merkiksi. Kaikkiaan painimaakuntaan tuli viiden mestaruuden lisäksi kahdeksan himmeämpää mitalia.

Vakuuttavasti mestaruuteen paininut Joni Komppa ei antanut pistettäkään vastustajilleen. Hän voitti ensimmäisen kierroksen ottelunsa pistein 4-0 ja otti seuraavalla kierroksella selkävoiton. Loppuottelussa Komppa kukisti Vaasan Voima-Veikkojen Waltteri Latvalan 8-0.

– Kyllä kunto tuntuu ihan hyvältä. Pieni lepo selän takia teki näköjään terää, myhäili seinäjokelainen.

Loppuottelussa Komppa sai pitävän otteen vaasalaisen kädestä ja se oli sitten menoa, kun rullaukset lähtivät pyörimään.

– Vähän kovempia matseja olisi saanut tulla. Tämä oli kolmas suomenmestaruus. Ne ovat kaikki vapaasta. Kaksi aiempaa kadettien sarjoista ja tämä nyt ensimmäinen juniorien sarjoissa, Komppa tarkensi.

Mestari aikoo kuitenkin jättää jatkossa vapaan kokonaan pois.

– Keskityn krekoon. Krekon SM-painit on kahden kuukauden kuluttua Kotkassa. Aiemmista kisoista on kaksi pronssia ja yksi hopea. Nyt on tavoitteena mestaruus 54-kiloisissa, Komppa toteaa.

JARI HAKALA

Ilmoita asiavirheestä