Kom­ment­ti: Trump lähetti Kimille hyy­tä­vän kak­sois­vies­tin – et ole Libyan Gad­da­fi, vielä: diili kans­sam­me tekee maas­ta­si ku­kois­ta­van

Matti Posio, Lännen Median päätoimittaja.
Matti Posio, Lännen Median päätoimittaja.

Pohjois-Korean johtaja sai vihjeen paratiisista ja helvetistä. Nyt hän voi miettiä, kumpaa uskoo.

Presidentti Donald Trumpin lausunto ei varmasti noudattanut tapakouluttajien ohjeita siitä, miten kommunikoida aasialaisessa kulttuurissa. Toisaalta myös viestin vastaanottaja oli poikkeuksellinen: suljetun kommunistidiktatuurin häikäilemätön johtaja, jota tämän kotimaassa pönkittää ihmisiin vuosikymmenien aikana väkivallan uhalla iskostettu järjetön henkilökultti.

Trump vastasi Oval Officessa pohjoiskorealaisen varaministerin haastatteluun, jossa tämä maan virallisen uutistoimiston mukaan uhkasi perua neuvottelut Yhdysvaltojen kanssa. Ministeri – varmasti suuren johtajansa hyväksymänä – varoitti Yhdysvaltoja vaatimasta, että Pohjois-Korea luopuisi ydinaseistaan yksipuolisesti ilman amerikkalaisten kompensaatiota.

Trumpin odotettu lausunto median edessä sisälsi sekä kerskailevan lupauksen kukoistuksesta että vaivoin kätketyn uhkauksen julmasta kuolemasta.

Pjongjangin palatseissaan Kim Jong-un voi nyt pohtia, kumpaa kohtaa Trumpin vuodatuksesta uskoa.

Trump vakuutti ilmeisen suoraan Kimille tarkoitetussa puheessaan, että tämä ei ole mikään Libyan Muammar Gaddafi. Ero on siinä, että Libyassa ei kuulemma edes yritetty tehdä diiliä. Libyaan Yhdysvallat meni Trumpin mukaan yksiselitteisesti tuhoamaan Gaddafin ja hänen valtionsa.

Jos Kim tekisi Trumpin kanssa – hän tosin puhui monikossa "meistä" – tarjotun diilin, hänen maansa lähtisi kohti vaurautta ja kukoistusta. Siitä tulisi Trumpin mukaan teollisuuden ja talouden osalta yhtä rikas kuin Etelä-Korea on, koska maan ihmiset ovat uskomattoman hienoja ja kovia työntekijöitä.

Jos taas diiliä ei tehdä, Trump ikään kuin livautti rivien välistä, silloinhan edessä on Gaddafin kohtalo. Hän ei tässä virkkeessä maininnut Kimiä nimeltä, vaan tuntui puhuvan yleisemmin.

Libyan Gaddafi tuli tunnetuksi diktaattorina, joka vihasi länsimaita ja syyllistyi muun muassa amerikkalaisen matkustajalentokoneen tuhoamiseen Skotlannin Lockerbien yllä 1988. Gaddafi kuitenkin myös neuvotteli usein länsimaiden kanssa ja onnistui aina välillä luikertelemaan takaisin salonkikelpoiseksi keskustelukumppaniksi muun muassa Brysselin EU-keskuksissa.

Gaddafi kuoli syrjäytettynä maansa johdosta. Omat kansalaiset ampuivat häntä päähän kaivettuaan ensin Gaddafin esiin viemäriputkesta, johon tämä oli piiloutunut menetettyään otteensa vallasta. Maassa oli koettu väliaikaishallinto ja Naton ilmaiskuja.

Kimin ja Trumpin on määrä tavata rauhanhieronnan merkeissä Singaporessa 12. kesäkuuta.

Matti Posio

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä