Kentin konsertti Helsingissä perjantaina oli areenakeikka. Kentin konsertti Vaasassa lauantaina oli jäähallikeikka.
Niissä on vissi ero. Vaasan konsertti oli parempi!
Helsingin Areenalla Kent soitti niin isosti kuin vain voi. Vaasassa kuultiin ja nähtiin melkein samanlainen setti, mutta tunnelma oli erilainen, lämpimämpi ja läheisempi. Kotoisampi.
Jocke Berg ja bändin muusikot olivat rentoja ja hymyäkin irtosi välillä. Jos Helsingissä esiinnyttiin koko Suomelle, niin Kuparisaaressa soitettiin meille. Vaasalaisille.
Olihan siellä toki paljon porukkaa muualtakin Ruotsia ja muita Pohjoismaita myöten.
On makuasia, mitkä kappaleet Kentin laajasta ja laadukkaasta tuotannosta tulisi valita viimeisen kiertueen konsertteihin. Vaasassa kuultiin tasapainoinen kokoelma uutta ja vanhaa. Tunnetuimmat hitit toki erottuivat joukosta, eli Kärleken väntar, Musik Non Stop ja encorena kuultu Dom andra.
Silmälle Kentin esiintyminen oli kenties hienointa, mitä Vaasassa on koskaan nähty rokkikeikalla. Jokaisen biisin taustalla pyöri erilainen visualisaatio tai video. Hjärta-kappaleen isot valkoiset hevoset olivat suorastaan maagisia.
Normaalisti Kentin keikan on päättänyt Mannen i den vita hatten, mutta nyt tuli vielä toisena encorena uuden levyn päätösraita Den sista sången, viimeinen laulu.
Sen bändi palasi esittämään täysvalkoisiin pukeutuneena, ja taustavideossa marssi suuri lapsikuoro kohti yleisöä. Kappaleen lopussa kukin yksitellen häipyi pimeyteen. Se oli siinä.
Suomen keikat Kent soitti syyskuussa Linköpingistä alkaneen jäähyväiskiertueen puolivälissä. Yhtyeen ura huipentuu kolmeen konserttiin Tukholman Tele2 Arenalla. Sitten toiminta loppuu.
Vaasassakin kuullussa upeassa Berg & Dalvana -kappaleessa Jocke Berg laulaa: Ingen kommer minnas om 100 år, ketään ei muisteta sadan vuoden päästä. Ehkä ei meitä, ei Jocke Bergiä, mutta Kentin musiikki muistetaan.
Nämä kappaleet kuultiin Vaasassa: Gigi, 999, Thinner, Berg & Dalvana, Romeo återvänder ensam, Var är vi nu?, Hjärta, Andromeda, Egoist, Vi är för alltid, Innan allting tar slut, Den vänstra stranden, La belle epoque, Ingenting, Kärleken väntar, Jag ser dig, Musik Non Stop, Utan dina andentag, Sverige, 747, Förlåtelsen, Dom andra, Mannen i den vita hatten, Den sista sången.
MIKKO KALLIONPÄÄ
@i-mediat.fi