Työtoverin 10-vuotias tytär pelkäsi mennä eilen kouluun, koska uskoi Joupin tappajan liikkuvan yhä vapaalla jalalla. Vielä karmeampi mielikuvitusviesti WhatsAppissa piti pienokaista hereillä. Tyttö oli saanut kaveriltaan älypuhelimeensa pikaviestin, jonka mukaan vanhemmat ovat surmanneet Seinäjoella teinitytön. Samasta syystä ei meinannut tulla uni silmään. Ajattelematon huhuketjuviesti teki myös omista vanhemmista potentiaalisia murhaajia!
Sosiaalisen median salapoliisit rakensivat Joupin tragediasta "näin tapahtumat etenivät" -skenaarioita. Uhrista ja tekijästä kirjoiteltiin netin keskustelusivustoilla jopa nimillä ja kuvilla. Villeistä motiiviarveluista olisi ollut Agatha Christiekin kateellinen. Liivijengejä ei kaiketi epäilty.
Poliisi ja oikeuslaitos kavahtavat tällaisia huhuja, jotka aiheuttavat ihmisissä lynkkausmielialaa, vääriä syytöksiä ja saattavat haitata tulevaisuudessa jopa todistelua käräjäoikeudessa ja sitä ennen rikospoliisin esitutkintaa. Edellisen kaltainen verkkoyhteisöllisyys pikemminkin repii kuin yhdistää yhteisöjä.
Some on monelle käyttäjälle kohtuullinen suremisväline, mutta rikollisten jahtaaminen kannattaa jättää viranomaisille. Ja jos uskoo vinkattavaa olevan, kannattaa epäilyksensä kertoa suoraan poliisille. Sama kaava toimisi usein myös keväisissä namusetäkohkauksissa, joita levitellään mieluusti sosiaalisessa mediassa, mutta harva kertoo havainnoistaan poliisille, jos ylipäänsä kertoo. Mieluummin lietsotaan hysteriaa toisen tai jopa kolmannen käden tietoihin nojaten.
Kouluikäisille lapsille kauheuksista kannattaa kertoa turvallisessa ympäristössä kotona ja koulussa, mieluummin molemmissa. Parasta on, että nuori ruotii ihmisen raakuutta yhdessä aikuisen kanssa, kuin jää netin ja pikaviestinketjujen huhujen varaan. Huhut leviävät kyllä, tahdomme tai emme.
Poliisilla onkin suuri vastuu kertoa mahdollisimman avoimesti ja niin pian kuin se tutkinnallisista syistä on mahdollista, miten asiat oikeasti ovat. Se toivon mukaan katkaisee huhuilta siivet.
Eilen olisi ollut tiedotustilaisuuden paikka.
heikki.peltokangas@i-mediat.fi