Kolumni

Ko­lum­ni: Voi Vepsu, mikä voitto

HJK löylytti VPS:ää muutama viikko sitten urakalla lukemin 5–0. Kovin moni ei olisi laittanut rahojaan likoon VPS:n puolesta ennen viime lauantain kohtaamista, vielä vähemmän, jos katseli ottelun avauskymppiä.

Mitä vielä! VPS teki lähes kaiken sallittavan ja kaiken tarvittavan, ja kaatoi suuren ja mahtavan HJK:n 2–1. Ottelu oli täysin yhtä päätyä, mikä ei kenenkään stressitasolle tehnyt hyvää.

HJK oli kenttätapahtumissa täysin ylivoimainen, mutta niin vaan VPS muutamasta harvasta paikastaan teki maalit, ja voitti.

Daavid ja Goljat olivat jälleen kerran totta. Maalit ratkaisivat. Kolme sarjapistettä tuli Vaasaan, toisin kuin HJK:n kannattajat, jotka pysäytettiin Ilmajoella ja käännytettiin takaisin Helsinkiin.

Viikkoa aikaisemmin HJK:n ”kannattajat” järjestivät joukkotappelun ruotsalaisten Hammarbyn kanssaveljien kanssa, ja poliisi ilmeisesti halusi estää vastaavat tapahtumat.

Oliko tämä ylilyönti vai esimerkki poliisilta? Lehtitiedon mukaan bussit yrittivät harhauttaa poliisia äkkikäännöksellä. Ne löytyivät lopulta Koskenkorvalta ja toisesta löytyi yksi ninjaväline.

MM-kisat vai kevätretki? Jälleen on se aika vuodesta, kun puoli Suomea seuraa vuotuisen jääkiekkonsa.

Kisat ovat tänä vuonna olleet runsaan kirjoittelun kohteena, koska kieltäytymisiä on tullut niin paljon.

Syytä etsitään päävalmentaja Marjamäestä, mutta osa pelaajista on väsyneitä ja täynnä kolhuja NHL-kautensa jälkeen, osalla on sopimukset katkolla eikä mahdollista loukkaantumista MM-kisoissa haluta sotkemaan neuvotteluita.

Suomi voitti niukasti Valko-Venäjän, ja hävisi Ranskalle 5–1. Kaikki olivat yllättyneitä. Ranskalla ja Valko-Venäjällä on käytettävissä kaikki parhaat pelaajansa, sillä valtaosa heistä pelaa Euroopan sarjoissa.

Ranskan harvat NHL-pelaajat päättivät kautensa runkosarjaan, ja kukapa ei haluaisi kotikisoissaan pelata?

Suomella oli World Cupissa käytettävissä paras mahdollinen joukkue. Siitä joukkueesta ei ole mukana yhtään maalivahtia eikä puolustajaa, ja hyökkääjistäkin vain Filppula ja Aho.

Suomen kärki maajoukkueessa ei ole kuitenkaan niin leveä, että kakkoskorin miehillä voitettaisiin edes Ranskaa. Siksi MM-kisoissa nämä selkeät altavastaajat saattavat yllättää merkityksettömissä otteluissa kenet tahansa.

Etusivu uusiksi. Tässä lopussa piti lukea ihan eri teksti, missä kehuttiin Suomen tasonnostoa tsekkejä vastaan. Tuulettaja joutui kuitenkin poistamaan valmiin tekstin ja miettimään uuden, näin maanantai-illan päätteeksi.

Tyhjäksi vetää. Vaikea keksiä mitään. Suomi pelasi hyvän avauserän, ja sai kolme maalia, joista kaksi oli onnekasta pomppua. Tsekki sitten tuli 3–0:sta 3–3:een, ja voitti ottelun voittolaukauksilla.

Sulaminen!