Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ko­lum­ni: Miesten valta on naisten antamaa

-

Miehet ovat rautaa tulevaisuudessakin, ainakin Etelä-Pohjanmaalla. Heistä tulee kansanedustajia. Eduskuntavaalien ehdokkaiksi lupautuneista pystyy jo nyt ennustamaan, että esimerkiksi keskustan listoilta naisen läpimeno olisi pieni ihme. Naiset juhlivat läpimenoaan vain kokoomuksen ja demarien joukoissa.

Keskustan viisi nykyistä kansanedustajaa haluavat jatkaa tehtävissään. Vaalipiirin keskipohjalaiset äänet kerääntyvät Mika Lintilälle ja Tuomo Puumalalle. Muista keskustan pohjalaisäänistä kisaavat ehdokkaat, jotka ovat valmiiksi läänittäneet omat seutukuntansa: Mikko Savola ja Suomenselkä, Antti Kurvinen ja Härmänmaa, Lasse Hautala ja Suupohja.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut