Kol­mi­loik­kaa­ja Mäkelä to­den­nä­köi­ses­ti MM-hal­li­ki­soi­hin

Kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä saa jo lähes varmuudella valmistautua Portlandin halli-MM-kisoihin, vaikka tulosraja 14,30 jäikin hallikaudella 10 sentin päähän.

Mäkelä saanee paikkansa joko lajirankingin perusteella tai viimeistään Suomen Urheiluliiton käytössä olevan kiintiöpaikan kautta.

– Ilmoitamme Kristiina Mäkelän MM-kilpailuihin. Sanoisin, että paikka on 90-95-prosenttisen varma, sanoi SUL:n valmennusjohtaja Jorma Kemppainen tiedotteessa.

– Uskoisin, että MM-valinnoissa käytetään maalaisjärkeä. Kristiinan tekemä tulos on kuitenkin suhteellisen korkealla tasolla.

MM-tulosrajat rikkoneet Minna Nikkanen, Wilma Murto, Nooralotta Neziri ja Sandra Eriksson sen sijaan jättävät Portlandin kilpailut väliin ja suuntaavat katseensa kohti ensi kesää.

Tampereen SM-kisoja paikan päällä seurannut Kemppainen ilahtui erityisesti aituri Oskari Mörön ja seiväshyppääjä Matti Monosen komeista comebackeista.

– Mörö avasi sillä tavalla, että kesän 2014 ja Zürichin EM-kisojen taso voiso olla saavutettavissa, Kemppainen iloitsi.

– Monosen comeback oli myös pirteä suoritus. Hän voisi hyvin olla EM-kisojen urheilija, miksei kovempienkin kisojen.

Kemppainen nosti esiin myös Jonna Berghemin voittojuoksun 200 metrillä ja Vasa IS:n Kristian Bäckin yllätysmestaruuden pituushypyssä.

– Jonnan juoksu oli oikein lupaava. Kristian Bäckin tuloskin (763) nousee hyvään kategoriaan, kun Tamperen hyppypaikka ei aina ole ollut kaikkien mieleen.

Berghem kirkasti lauantain 60 metrin hopean kultaiseksi 200 metrillä. Seinäjoen Seudun Urheiljoiden Anna Hämäläinen juoksi Berghemin kannassa 200 metrin finaalissa ajan 23,95 ja SM-hopeaa.

Ville Myllymäestä tuli ensimmäinen tuplamestari miesten pikamatkoilla 15 vuoteen. Myllymäki voitti sunnuntain 200 metrin kisan sadasosalla ennen Samuli Samuelssonia ajalla 21,53.

Nooralotta Neziri voitti kolmannen peräkkäisen SM-kullan pika-aidoissa kauden kärkiajalla 8,10.

– En ole varmaan koska jännittänyt SM-halleja näin paljon. Stressasin tosi paljon, kun tiesin, että Matilda on hyvässä vireessä, sanoi Neziri.

Matilda Bogdanoff jäi kisan toiseksi ajalla 8,24, ja MM-raja 8,14 jäi kymmenyksen päähän.

Miesten pika-aidoissa Elmo Lakka juoksi Nezirin tapaan kolmannen peräkkäisen SM-kullan ajalla 7,86.

Miesten 800 metrillä Tampereen Pyrinnön Jaakko Laakso ratkaisi 800 metrin SM-hallimestaruuden tänä talvena tutuksi tulleella pitkällä kirillä. Se irtosi vaivatta ja toi mestaruuden ajassa 1.52,20.

Laakso juoksi kuukausi sitten Botniahallissa 800 metrin ennätyksensä 1.48,83, joten SM-kisojen finaalivauhdin kanssa ei ollut ongelmia.

Naisten 800 metriä voittanut IK Falkenin Zenitha Eriksson juhli Tampereella tuplamestaruutta. Hän päätti näyttävällä kirillä voittoon ensin 1500 metriä ja kisojen päätöspäivänä 800 metriä. Jälkimmäinen mestaruus heltisi ajalla 2.10,61.

Ilmoita asiavirheestä