Kolme miestä pi­dä­tet­tiin moot­to­ri­pyö­rä­jen­gis­tä

Poliisi teki kotietsinnän moottoripyöräjengi CMC:n kerhotiloihin keskiviikkona yöllä Seinäjoen keskustassa.

Torstaipäivän aikana poliisi otti kaikenkaikkiaan 15 ihmistä kiinni.

Kiinniotetuista 14 oli miehiä ja yksi oli nainen. Heistä 13 henkilön epäillään olevan kyseisen moottoripyöräkerhon jäseniä.

Poliisi kuulusteli kaikkiaan 12 henkilöä ja heidät vapautettiin.

Kolme miestä on pidätetty tapahtumiin liittyen.

Kotietsinnässä kerhotiloista löytyi aseiden patruunoita, haulikko ja pienoisrevolveri sekä aseen osa. Näiden osalta asiaa tutkitaan ampuma-aserikoksina.

Kerhotiloista löytyi myös vähäisiä määriä huumausaineita, luvattomia lääkeaineita ja räjähdystarvikkeita. Näiden esineiden osalta tutkittavana ovat huumausainerikos, laiton tuontitavaraan ryhtyminen ja räjähderikos.

Löydetyt räjähteet olivat räjähdystarvikkeiden tyyppisiä. Varsinaisia räjähteitä kerhon tiloista ei löytynyt.

Ilmoita asiavirheestä