Norjan uusi hallitus aikoo kieltää turkistarhauksen vuoteen 2025 mennessä. Suomessa puolueiden kannat jakautuvat jyrkästi, mutta kielto ei täälläkään ole tulevaisuudessa mahdoton.
Turkistarhaajien asema Suomessa on tällä hetkellä pitävä. Ala on pärjännyt viime vuosina hyvin maailmanmarkkinoilla ja tuo Suomeen vientituloja.
Noin 60 prosenttia kansanedustajista tukee turkistarhauksen jatkumista Suomessa, selviää Lännen Median kyselystä, johon vastasi 101 kansanedustajaa 23.1.–9.2. välisenä aikana.
Nykytilanteesta huolimatta turkistarhauksen tulevaisuus on kaikkea muuta kuin varma. Norja on kieltämässä turkistarhauksen, mikä lisää poliittista painetta Suomessakin.
Lisäksi vain 20 prosenttia kansanedustajista pitää turkistarhauksen menetelmiä eettisesti kestävinä. Vastaava määrä kansanedustajia jopa näkee, ettei turkistarhauksesta voi koskaan saada eettisesti kestävää elinkeinoa.
Yli puolet kansanedustajista vaatii parantamaan turkistarhauksen menetelmiä nykyisestä, mikä taas vaatisi investointeja tiloille.
Seuraavat vaalit voivat vaikeuttaa alan asemaa Suomessa
Puolueiden kannat vaihtelevat jyrkästi turkistarhauskysymyksessä LM:n kyselyn mukaan. Turkistarhauksen jatkamisen puolesta ovat keskusta, kokoomus, sininen tulevaisuus, rkp ja kristillisdemokraatit.
Turkistarhauksen lakkautusta siirtymäajalla kannattavat selkeimmin vihreät ja vasemmistoliitto, mutta myös sdp vahvasti. Perussuomalaisten kannat jakautuvat, vaikka lievä enemmistö tukee turkistarhauksen jatkoa.
Tällä hetkellä Ylen ja Helsingin Sanomien gallupien neljä suurinta puoluetta ovat sdp, kokoomus, keskusta ja vihreät. Ei ole mahdotonta, että jatkossa syntyisi hallituskokoonpano, jossa enemmistö kansanedustajista haluaisi lakkauttaa turkistarhauksen, varsinkin jos keskusta jäisi oppositioon.
Kosken asu aiheutti kohua Linnan juhlissa
Kansanedustaja Susanna Koski (kok.) pukeutui Suomen satavuotisjuhliin poronnahkaiseen mekkoon ja minkkikoruun. Hän on aiemminkin esiintynyt suomalaisissa turkisasuissa Linnan juhlissa.
Näyttävä asu huomioitiin, mutta se herätti myös arvostelua. Vaasalainen Koski itse puolustaa vahvasti kotimaista turkistuotantoa.
–Suomessa turkistarhaus on maailman laajuisesti edistyksellisintä ja vastuullista. Meillä huolehditaan eläinten hyvinvoinnista esimerkillisen hyvin. Alalla on toimintatavoista selkeät näytöt, jotka kestävät kansainvälisen vertailun milloin tahansa, Koski sanoo.
Vientitulot vastaan eläinten oikeudet
Turkistarhauksen puolustajien pääargumentit ovat, että ala tuo Suomeen valtavasti vientituloja ja eläinten oikeuksista pidetään huolta Suomessa paremmin kuin muualla. Vastustajat taas näkevät alan perin juurin epäeettisenä.
Turkistarhaus on vaarassa ajautua ongelmiin, jos ala ei pysty tulevina vuosina olemaan kannattava ja menetelmiltään jollain tasolla hyväksyttävä yleisön silmissä.
–Vuonna 2013 kansalaisaloite turkistarhauksen jatkamisesta oli äänestyksessä. Sen yhteydessä luvattiin parannuksia eläinten olosuhteisiin tarhoissa. Lupaus ei ole toteutunut. Näillä näkymin juomaveden saanti ollaan kuittaamassa jääpalalla. Jättiketut ovat todellisuutta ja ritilän päällä seisominen jalkojen vääristyessä. Voisin hyväksyä tarhaukseen vielä, jos olosuhteet paranisivat eläinten kohdalla radikaalisti, toteaa Kike Elomaa (ps.).
Silloin kansalaisaloite turkistarhauksen lakkauttamiseksi kaatui eduskunnassa vielä selvin luvuin 146–36. LM:n kyselyn mukaan eduskunnan asenteet ovat viidessä vuodessa muuttuneet hieman enemmän kiellon kannalle.
Animalia ja Suomen eläinsuojeluyhdistysten liitto aikovat luovuttaa eduskunnalle 100?000 ihmisen allekirjoittaman vetoomuksen paremman eläinsuojelulain puolesta ja turkistarhauksen kieltämiseksi, kun eläinsuojelulakia käsitellään. Vetoomus ei kuitenkaan ole kansalaisaloite, eikä se välttämättä mene eduskuntaan asti.
Joonas Kuikka