Liikenneturva tyrmää kokoomusnuorten ehdotuksen 15-vuotiaiden nuoren rajoitetusta ajo-oikeudesta.
Kokoomusnuoret vaativat esityksessään lakimuutosta, joka toisi 15-vuotiaille nuorille oikeuden ajaa nopeusrajoitettua henkilöautoa.
– Jos 15-vuotias pääsisi itsenäisesti autonrattiin, se ei olisi liikenneturvallisuuden kannalta myönteinen teko, Liikenneturvan toimitusjohtajana Anna-Liisa Tarvainen sanoo.
Kokoomusnuoret perustelevat vaatimustaan nimenomaan turvallisuudella ja sillä, että mopoautot ovat jo rakenteeltaan henkilöautoa turvattomampia. Heidän mukaansa "kevytrakenteiset peltipurkit on aika siivota pois Suomen maanteiltä" jatkuvien onnettomuuksien vuoksi.
– Tällä hetkellä mopoautot tuovat liikenteeseen lähinnä tarpeettomia riskejä ja vaaratilanteita. On aika sorvata lainsäädäntöä suuntaan, joka parantaa sekä liikenteen turvallisuutta että nuorten liikkumismahdollisuuksia, kokoomusnuorten puheenjohtaja Daniel Sazonov toteaa kokoomusnuorten lähettämässä tiedotteessa.
Tarvaisen mukaan mopoauto-onnettomuudet ovat tilastojen valossa harvinaisia.
Hän toteaa, että Suomessa mopoautoilla on ajettu kaksi kuolonkolaria. Muut onnettomuudet ovat olleet omaisuusvahinkoja, joita on korvattu vakuutuksista. Hän ei kuitenkaan kiistä sitä, etteivätkö mopoautot ole rakenteeltaan heikkoja.
–Mopoautoihin liittyviä heikkouksia ei ratkaista sillä, että 15-vuotiaille annetaan oikeus ajaa nopeusrajoitetulla henkilöautolla, hän sanoo.
Tarvainen ei usko, että nuorelle suunniteltu nopeusrajoitettu autokaan olisi turvallinen vaihtoehto.
– Jos autoon laitetaan jokin puristin, sen saa erittäin helposti pois. Nytkin tiedetään, miten paljon mopoja viritetään, eikä siten huomioida liikenneturvallisuutta.
Kokoomusnuorten mukaan 15-vuotiaiden oikeus ajaa nopeusrajoitetulla autolla lisäksi myös alueellista yhdenvertaisuutta. Kokoomusnuorten mukaan nuorten liikkumista vaikeuttaa erityisesti joukkoliikenteen vähäisyys ja ajokortin puuttuminen.
– Mikäli jo 15-vuotiaat pääsisivät liikkumaan henkilöautolla, nuorten mahdollisuudet liikkua esimerkiksi harrastuksiinsa lisääntyisivät huomattavasti, Sazonov näkee.
Liikenneturvan toimitusjohtaja toteaa, että 15-vuotias on vielä lapsi, jonka liikkuminen on aikuisten ja vanhempien vastuulla.
– Minusta heidän pitää olla pääasiassa aikuisten kuljetettavana, sillä 15-vuotias on kuitenkin vielä lapsi.
Autokoululiiton toimitusjohtaja Ari Heinilä sen sijaan pitää kokoomusnuorten ehdotusta hyvänä.
Autokoululiitossa mopoautoihin liittyvät onnettomuusriskit tunnistetaan, joten heidän mukaan rajoitettu ajo-oikeus nuorille lisäsi liikenneturvallisuutta.
– Meillä on ollut samansuuntaisia ajatuksia, ja tästä on käyty paljon keskustelua politiikkojen ja virkamiesten kanssa sekä Suomessa että EU-tasolla, hän sanoo.
Heinilän mukaan autokoululiitto on keskustellut asiasta viimeksi kuukausi sitten, jolloin he tapasivat europarlamentaarikkoja.
EU-tasolla asiaa on ajanut muun muassa europarlamentaarikko Merja Kyllönen (vas.), joka teki maaliskuussa 2017 kirjallisen kysymyksen EU:n komissiolle siitä, miten rajoitettujen henkilöautojen yleistymistä mopoautojen korvaajana voitaisiin yleistää.
Heinilän mukaan lakimuutos palvelisi myös ikääntynyttä väestöä eli heitä, joiden ajokyky on vielä osittain tallella. Sopivaksi sallituksi ajonopeudeksi Heinilä arvelee 60 kilometriä tunnissa.
– Tämä voisi olla sopiva nopeus, joka toimii nuorilla ja ikääntyneillä kuskeilla, joilla normaalit ajamisen edellytykset ovat hieman heikommat, hän sanoo.
Jos 15-vuotiaat nuoret saisivat oikeuden ajaa nopeusrajoitettua henkilöautoa, se vaatisi muutoksia myös ajo-opetukseen.
– Koulutuksen pitäisi olla vaativampi kuin mopoautolla ajamiseen vaadittu koulutus tällä hetkellä on.
Suomessa mopoautoja on Trafin tilaston mukaan 7 967.
Minna Akimo